Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Małgorzata Byrska 11.10.2013

Po reformie może być mniej Otwartych Funduszy Emerytalnych

Dzisiaj rozpoczynają sie konsultacje społeczne w sprawie zmian w OFE. Najważniejsza zmiana to dobrowolność, każdy sam zdecyduje, czy chce przekazywać składki emerytalne do OFE, czy do ZUS-u.
Po reformie może być mniej Otwartych Funduszy EmerytalnychGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Po reformie może być mniej Otwartych Funduszy Emerytalnych - uważa Jakub Borowski, główny ekonomista banku Credit Agricole

Decyzję trzeba będzie podjąć w okresie od 1 kwietnia do końca czerwca 2014 roku lub w momencie rozpoczęcia pierwszej pracy. Decyzja o pozostaniu w OFE lub w ZUS-ie nie będzie ostateczna. Za dwa lata będzie można zmienić zdanie, a kolejna taka możliwość będzie co cztery lata. To zdaniem Jakuba Borowskiego, głównego ekonomisty banku Credit Agricole, znacznie osłabi fundusze.

- Otwarte Fundusze Emerytalne będą miały mniejsze przychody z tytułu zarządzania aktywami, będą otrzymywały również mniejsze składki, ponieważ zapewne znacząca liczba osób nie zdecyduje się dalej uczestniczyć w OFE i ich składka będzie trafiać do ZUS-u. To oznacza, że przynajmniej część OFE będzie przedmiotem konsolidacji, w wyniku czego utrzymają się tylko duże podmioty. Długofalowo te zmiany mogą przyczynić się do tego, że Funduszy będzie mniej, będą zarządzały mniejszym majątkiem. Natomiast bardzo trudno dziś powiedzieć, czy one zupełnie znikną – uważa Jakub Borowski.

Do tego tematu wrócimy na antenie Radiowej Jedynki w popołudniowym magazynie gospodarczym po 16.40.

Sylwia Zadrożna

''