Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Bartosz Chmielewski 15.04.2011

Jego Inteligencja Wojciech Książę Młynarski - serwis specjalny Polskiego Radia

Tym tytułem mistrza polskiej piosenki określił go kiedyś Andrzej Poniedzielski. Dziś artysta obchodzi 71. urodziny. Polecamy Państwu serwis specjalny na temat życia i twórczości Wojciecha Młynarskiego.
Wojciech MłynarskiWojciech Młynarskifot. PAP / Paweł Kula

Serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony Wojciechowi Młynarskiemu

O twórczości autora takich evergreenów jak "Jesteśmy na wczasach" czy "Róbmy swoje" nie mówi się inaczej niż w kategoriach geniuszu. Od początku lat 60. absolwent wydziału polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim udowadniał, że ot tak, w błyskotliwy, celny i zabawny sposób potrafi śpiewająco skomentować każdą sytuację. Młynarski jest zresztą pomysłodawcą i niedoścignionym mistrzem nowej w polskiej muzyce formy tzw. "śpiewanych felietonów". W ciągu swojej kariery satyryk pisał teksty również dla innych m.in. dla Ewy Bem, Maryli Rodowicz czy Krystyny Prońko. Niemalże na kolanie stworzył słowa do największych przebojów Skaldów - "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał" i "Prześliczna wiolonczelistka".

Jest autorem 16 autorskich albumów płytowych oraz wielu znakomitych tłumaczeń przybliżających nam m.in. twórczość Jacquesa Brela i Włodzimierza Wysockiego.

Wojciech Młynarskiego, mistrza polskiej piosenki w wywiadzie udzielonym dziennikarzowi Polskiego Radia Dariuszowi Michalskiemu, aktor Marian Opania wspominał tymi słowami:

- Wojtek jest człowiekiem w pełnym tego słowa znaczeniu z jego wielkościami i słabościami. Ma jak każdy wielki artysta trudny charakter, ale jego lojalność i życzliwość odczułem w swoich zawirowaniach prywatno-zawodowych nie raz. Nie będę się rozwodził nad miarą jego talentu, ponieważ to niekwestionowana wielkość. Wojtek to artysta symbol, który swoją twórczością, jak mało kto z jego branży, odcisnął swoje piętno na naszej współczesności, nie tylko kulturowo ale w życiu społeczno politycznym. Jego określenia, ba całe sformułowania na stałe weszły do języka potocznego Polaków.

W naszym serwisie specjalnym odnajdziecie Państwo nie tylko złote myśli Młynarskiego i podstatowe informacje na temat jego niezwykłe drogi twórczej, lecz także rodzinne wspomnienia poety, galerię jego mistrzów i ulubieńców, a także autorskie audycje prezentowane przez wiele lat na antenach Polskiego Radia

Radiowy benefis Wojciecha Młynarskiego odbędzie się poniedziałek 18 kwietnia o godz. 20:00. Zapraszamy do Studia im. Agnieszkia Osieckiej i polecamy transmisję wydarzenia na antenie Trójki.