Co to jest mediacja

Data publikacji: 05.10.2011 14:07
Ostatnia aktualizacja: 05.10.2011 14:07
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
, Autor - Glow Images/East News

POSŁUCHAJ

Dlaczego warto skorzystać z mediacji

POSŁUCHAJ

PzJ 1 – Mediacja – jedna z podstawowych metod rozwiązywania konfliktów.

POSŁUCHAJ

PzJ 2 – Liczba sporów, rozwiązywanych przez mediacje, z roku na rok rośnie

Dlaczego warto skorzystać z mediacji?

Jeśli Polacy szukają rozstrzygnięcia konfliktów rodzinnych, sąsiedzkich czy biznesowych, zwykle trafiają na salę sądową. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie trudnej sytuacji. Receptą na spory może być mediacja. Czym ona tak naprawdę jest? Zapytaliśmy doświadczonych mediatorów.

Sylwester Pieckowski: Mediacja jest dobra na wszystko. Powinna się pojawiać wszędzie tam, gdzie pojawia się konflikt w życiu społecznym. Mówimy o zastosowaniu niezwykle szerokim. Mediacja funkcjonuje w polityce, w sporach rodzinnych, w prawie karnym, administracyjnym.

Elżbieta Dobiejewska: Mediacja stawia na potrzeby jej uczestników. Strony konfliktu decydują o tym, w jaki sposób ta procedura ma przebiegać, w jaki sposób rozwiązać swój problem, do jakiego dojść konsensusu. Najczęściej wszystko się kończy ugodą.

Robert Boch: To dobra alternatywa dla sądu. Kiedyś, jak mieliśmy konflikt i nie mogliśmy go rozwiązać, to szliśmy do sądu, który go rozstrzygał. Teraz ze swoimi problemami można iść do ośrodków mediacyjnych, starać się je rozwiązać. Ludzie chcą sami sobie radzić i to jest idealne rozwiązanie. Czasami jednak nie potrafią rozmawiać, nie dlatego, że są niekompetentni, tylko dlatego, że nie wiedzą, jak od strony praktycznej przebiega proces rozwiązywania konfliktu, że trzeba odsłonić potrzeby, powiedzieć wprost, na czym nam zależy. Nie wszyscy to potrafią.

Maciej Tański: Mediacja to sposób znany nie od dziś. Mamy jedną z najdłużej funkcjonujących w Europie ustaw, gdzie wprowadzono mediację i opisano całą jej procedurę: już 20-letnią ustawę o rozwiązywaniu sporów zbiorowych z maja 1991 roku. Wtedy po raz pierwszy w polskim prawodawstwie pojawiło się słowo "mediacja", które praktycznie funkcjonowało np. za czasów Solidarności. Wówczas mediatorami były osoby obdarzone autorytetem społecznym, np. Jacek Kuroń, biskupi.

Jerzy Książek: Mediacja to rozstrzyganie trudnych sporów przy udziale profesjonalisty. Każda matka mediuje między dziećmi, które się pokłócą. Każdy nauczyciel mediuje między uczniami. My często też jesteśmy mediatorami kłótni sąsiedzkich czy zwyczajnych zdarzeń konfliktowych, ale nie zdajemy sobie z tego sprawy. Konflikt zauważamy dopiero wtedy, gdy nie dajemy sobie z nim rady. Potrzebny jest wówczas profesjonalista, który wie, jak sobie dać z tym poradzić. Kiedy przechodzimy z myślenia na emocje, konflikt zawsze eskaluje.

PzJ 1 – Mediacja – jedna z podstawowych metod rozwiązywania konfliktów.
PzJ 2 –  Liczba sporów, rozwiązywanych przez mediacje, z roku na rok rośnie.

Przygotowała Ewa Syta.

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.