Statystycznie nie ma w Polsce rodziny, w której nie byłoby osoby w kryzysie psychicznym - wskazują eksperci.
- Kryzys psychiczny to jest utrata zasobów do poradzenia sobie z sytuacją lub stanem, w którym człowiek się znalazł. Może dotknąć każdego, wystarczy, że np. stracimy pracę - zauważyła w audycji "Blisko, coraz bliżej" Katarzyna Szczerbowska - dziennikarka, asystentka zdrowienia, rzeczniczka Kongresu Zdrowia Psychicznego i członkini Rady ds. Zdrowia Psychicznego przy ministrze zdrowia.
- Ja o swojej historii mówię głośno, ponieważ nie chcę, aby ktoś cierpiał tak, jak ja, i moja córka, kiedy byłam w kryzysie. Chciałabym, aby to doświadczenie zostało znormalizowane, by w inny sposób podchodzono do osób doświadczających kryzysu, by korzystano z wszelkich sposobów, by takiej osobie cierpiącej (i jej bliskim) pomóc, by poczuła się bezpieczna a nie odtrącona - wyjaśniła.
Cleo Ćwiek - modelka, która zmagała się z chorobą afektywną dwubiegunową, założycielka Fundacji "Można zwariować" - wytłumaczyła w radiowej Jedynce, że podczas rozmów ze znajomymi zorientowała się, że ludzie niewiele wiedzą o różnych zaburzeniach, że brakuje edukacji w tym obszarze.
- Ja też miałam szczęście. Moi rodzice zareagowali szybko, byli zdeterminowani, by mi pomóc. W szpitalu otrzymałam pomoc, miałam doskonałą opiekę. Na oddziale widziałam dzieci i rodziców, którzy byli bardzo zawstydzeni sytuacją. Rodzice tłumaczyli dzieciom, jak mają ukrywać to, że tu trafiły. Pomyślałam sobie, że tak być nie powinno - powiedziała.
Czytaj także:
Czym są Centra Zdrowia Psychicznego? Dlaczego mówi się, że ich funkcjonowanie jest zagrożone?
W 2018 roku rozpoczął się pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego. Program ma na celu organizacyjne przekształcenie systemu opieki nad zdrowiem psychicznym Polaków w kierunku psychiatrii środowiskowej.
Psychiatria środowiskowa jest zorientowana na wspieranie pacjenta w zdrowieniu, w opanowaniu objawów kryzysu, w powrocie do zasobów lub ich zdobyciu tak, by mógł wrócić do rytmu życia zaburzonego przez kryzys. Wsparciu medycznemu towarzyszą różnorodne formy pomagania dostosowane do potrzeb pacjenta.
- Powiem na przykładzie - siedziba Polskiego Radia znajduje się na warszawskim Mokotowie. Funkcjonuje tu mokotowskie CZP, w którym na mieszkańców czeka specjalista, któremu można opowiedzieć o swoich wątpliwościach, obawach, związanych ze zdrowiem psychicznym. Pomoc jest dostępna natychmiast, na NFZ - opisała Szczerbowska. - CZP to jest nasze wspólne dobro - zaznaczyła.
Tymczasem Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało przedłużenie pilotażu i powstanie nowego modelu od 1 lipca 2025 roku (zmianie ma ulec m.in. system finansowania). "Takiego zagrożenia dla środowiskowego i kompleksowego funkcjonowania Centrów Zdrowia Psychicznego nie było od momentu powstania pierwszych centrów" - czytamy w komunikacie akcji #dzienprotestu.
- Przetestowaliśmy, sprawdziliśmy, co nie działa. Jest mnóstwo sposobów, na to, by coś udoskonalić. Nie trzeba tego od razu przekreślać, niszczyć. Mnie przeraża perspektywa powrotu do tego, co było przed reformą, przed zmianą - przyznała Szczerbowska.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Blisko, coraz bliżej
Prowadziła: Anna Maruszeczko
Goście: Katarzyna Szczerbowska (dziennikarka, asystentka zdrowienia, rzeczniczka Kongresu Zdrowia Psychicznego i członkini Rady ds. Zdrowia Psychicznego przy ministrze zdrowia) oraz Cleo Ćwiek (modelka, która zmagała się z chorobą afektywną dwubiegunową, założycielka Fundacji "Można zwariować")
Data emisji: 27.11.2024 r.
Godzina emisji: 21.12
kk/DS
#DzieńProtestu. Czym są Centra Zdrowia Psychicznego? Dlaczego mówi się, że ich funkcjonowanie jest zagrożone? - Jedynka - polskieradio.pl