Podczerwień w optoelektronice

Data publikacji: 18.07.2011 15:35
Ostatnia aktualizacja: 18.07.2011 15:35
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

POSŁUCHAJ

Podczerwień w optoelektronice

Przykładem zastosowania jest celownik termowizyjny na różne rodzaje broni.

Optoelektronika to dziedzina techniki, która zupełnie odmieniła nasz świat; odtwarzacze CD, DVD, światłowody – bez nich komunikacja i rozrywka wyglądałyby zupełnie inaczej. Tak samo bez skanerów np. bagaży bezpieczeństwo podróży lotniczych nie byłoby takie samo. Pole zastosowań urządzeń optoelektronicznych jest ogromne. Opracowanie nowych technologii wymaga skomplikowanych badań, wykorzystujących zaawansowaną infrastrukturę. Jednym z polskich ośrodków dysponujących taką infrastrukturą jest Wojskowa Akademia Techniczna. Grzegorz Krakowski:

Wśród wielu dziedzin jakimi zajmuje się optoelektronika jest wykorzystywanie podczerwieni. Na co dzień mamy z nią do czynienia w pilotach telewizorów, ma ono jednak wiele innych zastosowań.

Dr Mirosław Szczurek z Instytutu Optoelektroniki WAT: - Począwszy od zastosowań w gospodarce, skończywszy na zastosowaniach specjalnych, militarnych czy w ochronie granic.

Podczerwień jest podstawą funkcjonowania systemów noktowizyjnych. Na tym polu naukowcy z WAT mogą się pochwalić wieloma sukcesami. Opracowane technologie trafiają do polskiej armii.

Dr Mirosław Szczurek: - Przykładem takiego zastosowania jest celownik termowizyjny na różne rodzaje broni, który pozwala prowadzić obserwacje oraz celować w warunkach o obniżonej widoczności, np. w nocy.

Płk Krzysztof Kopczyński, dyrektor Instytutu Optoelektroniki WAT: - Samodzielne opracowanie tego typu technologii ma duże znaczenie dla obronności. Urządzenia termowizyjne są zdecydowanie drogie, a ponadto nie bardzo wiemy, co producent zaszył w środku. My chcemy panować nad każdym pikselem tablicy termowizyjnej, więc powinniśmy budować je sami.

Bogdan Klich, minister obrony narodowej: - Potencjał WAT jest wykorzystywany również do celów cywilnych. Nie ma osobno systemów cywilnych i osobno wojskowych. To, co wojskowe, stopniowo się ucywilnia.

Potencjał badawczy Instytutu znacznie wzrośnie dzięki unijnemu dofinansowaniu. Dzięki środkom z programu "Innowacyjna Gospodarka" do laboratoriów trafi nowoczesny sprzęt.

Dr Mirosław Szczurek: - Pozwoli nam to rozpocząć nowe badania, a plany są ambitne. Laboratorium lidarowe zajmuje się opracowaniem i zastosowaniem lidarów. Są to systemy, które pozwalają zmierzyć odległość od np. chmury aerozoli czy innych obiektów gazowych oraz określić ich skład. Jest to cenne urządzenie, pomagające chronić środowisko. Chcemy monitorować stan naszej atmosfery, a takie systemy lidarowe pozwalają nam określić, czy obiekty przemysłowe wysyłają toksyczne substancje.

Równie istotną dziedziną badań Instytutu Optoelektroniki są systemy bezpieczeństwa, pozwalające na wykrywanie broni i niebezpiecznych substancji, czyli skanery.

Barbara Kudrycka – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego: - Unijne wsparcie dla laboratoriów pozwoli na dalszy rozwój tej jednostki. Naukowcy z WAT potrafili wypracować tak niewyobrażalnie nowoczesne urządzenia, aby tu kształcili się nasi przyszli inżynierowie do kolejnego etapu pracy w obronności i pracy cywilnej.

Na rozbudowę  bazy laboratoryjnej Instytutu Optoelektroniki przeznaczonych zostało prawie 58 mln zł.

Przeboje musicali
Przeboje musicali
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.