Będą zmiany w systemie waloryzacji rent i emerytur

Data publikacji: 02.01.2014 08:05
Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 11:51
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Małgorzata Kidawa-Błońska
Małgorzata Kidawa-Błońska, Autor - Wojciech Kusiński/PR

POSŁUCHAJ

Małgorzata Kidawa-Błońska zapewnia, że będą zmiany w waloryzacji rent i emerytur (Sygnały dnia/Jedynka)

Wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego PO Małgorzata Kidawa-Błońska przyznała, że Platforma zamierza zmienić system waloryzacji emerytura, aby nie dochodziło do rozwarstwienia wartości świadczeń.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz chce zmienić system waloryzacji rent i emerytur. Ma to pomóc najbiedniejszym. Obecnie wysokość marcowej podwyżki rent i emerytur równa się wskaźnikowi inflacji i 20 procent realnego wzrostu płac. Minister chce zmienić tę sytuację. Wszystkie świadczenia byłyby waloryzowane o wartość inflacji, ale tylko tym najbiedniejszym dodatkowo o realny wzrost. Propozycja ma stać się przedmiotem dyskusji ze związkowcami i pracodawcami.
Małgorzata Kidawa-Błońska przyznaje, że to dobry pomysł, zwłaszcza, że suma wypłat nie zmieni się. - Ale zawsze pieniądze można podzielić w różny sposób - mówi w radiowej Jedynce . Zauważa, że to państwo bierze odpowiedzialność za emerytury Polaków i państwo bierze odpowiedzialność za to, jak emerytury są wypłacane. - A także państwo bierze odpowiedzialność za to, aby te różnice między obywatelami były jak najmniejsze. To jest trudne zadanie, ale musimy je wykonać - mówi posłanka. Zauważa, że trzeba wypracować taką metodę, aby każda zmiana w przyszłości nie powodowała konieczności ponownej zmiany zasad wypłacania świadczeń.

Gość "Sygnałów dnia" jest przekonana, że PO może uzyskać dobry wynik w wyborach do europarlamentu. Wiceprzewodnicząca parlamentarnego klubu Platformy podkreśla w radiowej Jedynce, że najbliższe miesiące powinny być czasem zachęcania Polaków do głosowania w eurowyborach. Jak jednak przyznała, będzie to dla Platformy trudne głosowanie. - Wybory europejskie to będzie sprawdzian, czy umiemy przekonywać - mówi. Jej zdaniem, trzeba wybrać takie osoby, które będą pracowały w europarlamencie z korzyścią dla Polski, a nie wykorzystywały mandat europosła do działalności na krajowej scenie politycznej.
Wybory do parlamentu Europejskiego zaplanowane są na koniec maja tego roku. W 2014 Polacy pójdą do urn również jesienią - do wyborów samorządowych.

Rozmawial Krzysztof Grzesiowski.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(ag)

Tu jest muzyka
Tu jest muzyka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.