Zastrzeżenia co do konstytucyjności konwencji zgłosiła organizacja "Ordo Iuris". - Ona kwestionuje działania antyprzemocowe i równościowe - tłumaczyła w radiowej Jedynce Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. Jej zdaniem, jest to organizacja o bardzo skrajnych poglądach.
Kozłowska-Rajewicz wyjaśniła, że ws. konstytucyjności konwencji istnieją dwie opinie prawne, z Biura Analiz Sejmowych oraz Instytutu Praw Człowieka PAN. - Obie są pozytywne - powiedziała w rozmowie z Krzysztofem Grzesiowskim.
Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania przypomniała, że "Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej" został podpisana przez Polskę pod koniec 2012 roku. - Przez cały rok przygotowywaliśmy materiały, czyli wniosek uzasadniający decyzję o ratyfikacji. Pod koniec zeszłego roku został on przesłany na radę ministrów. W tej chwili kończymy prace przygotowujące do legislacji - powiedziała.
Chodzi o opisanie w których ustawach, jakiego rodzaju zmiany należy podjąć, kto je wprowadzi oraz ile będzie to kosztowało. - Zbliżamy się do końca tej pracy. W grudniu zeszłego premier wyznaczył końcówkę lutego jako datę powrotu do tego tematu na radzie ministrów - zapewniła Kozłowska-Rajewicz.
Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania mówiła też w "Sygnałach dnia" o konferencji "Stop seksualizacji dzieci i młodzieży", która odbyła się w środę w Kancelarii Premiera.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy .
"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!
tj/pg
Kozłowska-Rajewicz: konwencja o zwalczaniu przemocy wobec kobiet jest konstytucyjna - Jedynka - polskieradio.pl