Szef Rady Nadzorczej Polskiego Radia: musimy być liderem technologicznej zmiany

Data publikacji: 02.01.2015 08:16
Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 18:29
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
 Prof. Janusz Adamowski, przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Radia
Prof. Janusz Adamowski, przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Radia, Autor - Jacek Konecki/Polskie Radio

POSŁUCHAJ

Prof. Janusz Adamowski, przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Radia o cyfryzacji, misji mediów publicznych i 90-leciu polskiej radiofonii (Sygnały dnia/Jedynka)

Cyfryzacja jest wielką szansą dla radia publicznego – mówił w "Sygnałach dnia" prof. Janusz Adamowski. W tym roku polska radiofonia obchodzi 90-lecie istnienia.

Przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Radia mówił, że radio wciąż się doskonali. Dodał, że musi być liderem na rynku technologii. Zaznaczył, że przy tym trzeba wsłuchiwać się w potrzeby odbiorców, młodych, ale i starszych.

Janusz Adamowski przypomniał, że dla programu drugiego i czwartego Polskiego Radia nadawanie cyfrowe otworzy szansę poszerzenia audytorium. Podkreślił, że cyfryzacja dla radia publicznego bardzo ważna. - Są na ten temat różne zdania, spory. Są osoby, które tylko w cyfryzacji upatrują antidotum na odbudowanie popularności radia – dodał. Gość Jedynki zaznaczył jednak, że ważne jest, aby wykorzystywać inne metody, w tym Internet.

Przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Radia stwierdził, że dla mediów publicznych kluczowa jest misja, a Polskie Radio nie może być tylko ”szafą grającą”. Jak podkreślił Janusz Adamowski, powinno ono rzetelnie informować, edukować i dostarczać godziwej rozrywki. - A misja powinna być nieustannie redefiniowana i dostosowywana do potrzeba słuchacza - zaznaczył gość Jedynki. Dodał, że jednym z zadań radia publicznego jest stałe śledzenie rynku i odpowiadanie na potrzeby słuchaczy.

Swoim studentom mówi, że dziennikarz to zawód szczególny, piękny, misyjny, ale i niebezpieczny – jednym nieodpowiednim słowem można komuś wyrządzić krzywdę. Gość Jedynki uważa, że dziennikarz jest zawsze w służbie publicznej.

Nie będzie ustawy medialnej w tej kadencji

Nowa ustawa medialna, ustanawiająca nową opłatę audiowizualna, nie ma perspektyw na uchwalenie w tej kadencji. Minister kultury twierdzi, że resort będzie gotowy, ale nie wiadomo czy uda się uchwalić projekt. - Boleję nad tym. Jest to rzeczywiście dokument niesłychanie ważny dla mediów publicznych - nie tylko dla radia, ale także, może nawet bardziej dla telewizji - skomentował Janusz Adamowski. Dodał, że ten dokument powinien powstać jak najszybciej, by zapewnić stabilne funkcjonowanie tak ważnej instytucji życia publicznego, jakim są media publiczne - podkreślił.

90 lat radia

1 lutego w 1925 roku o godzinie 18.00 dyrektor Roman Rudniewski zainaugurował program radiowy słowami: Tu próbna stacja radionadawcza Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie, fala 385 metrów".

Gość Jedynki powiedział, że inauguracja uroczystych obchodów 90-lecia radia rozpocznie się 3 lutego. Wtedy będzie miało miejsce uroczyste posiedzenie komitetu honorowego tych obchodów. Przewodniczącym komitetu jest prezydent Bronisław Komorowski.

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Rozmawiała: Zuzanna Dąbrowska

Gość: Janusz Adamowski

Data emisji: 02.01.2015

Godzina emisji: 7.15

agkm,tj

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.