10 października 1990 roku, po blisko 40 latach przerwy, Caritas wznowił działalność w Polsce jako instytucja charytatywna Konferencji Episkopatu Polski. Obecnie organizacja ta koordynuje pracę 44 Caritas diecezjalnych i archidiecezjalnych, ponad 5 tys. parafialnych zespołów Caritas i 100 tys. wolontariuszy. - Ostatnie badania OBOP mówią, że Caritas jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o rozpoznawalność i chęć wspierania. Przed nami jednak jeszcze wiele pracy, przede wszystkim, żeby zaangażować jak najwięcej wolontariuszy - podkreśla w Jedynce ks. Marian Subocz.
Caritas Polska prowadzi jadłodajnie, noclegownie, świetlice terapeutyczne i hospicja. Działalność organizacji wykracza również poza granice kraju. - Pomagamy w 20 krajach, obecnie również na Ukrainie. Współpracujemy z tamtejszym Caritasem, zarówno Kościoła katolickiego, jak i prawosławnego. Zaangażowaliśmy się w między innymi w akcję "Rodzina rodzinie". Za naszym pośrednictwem na Ukrainę trafiło 10 tys. paczek. Pomagamy też Ukraińcom polskiego pochodzenia, którzy przebywają w naszym ośrodku w Rybakach - tłumaczy dyrektor.
Gość Jedynki zapowiedział również, że jeszcze w lutym uruchomiona zostanie tzw. platforma charytatywna, czyli internetowy serwis społecznego wsparcia inicjatyw charytatywnych.
Kulminacją obchodów 25-lecia Caritas Polska będzie zaplanowana na 10 października międzynarodowa konferencja. Patronem medialnym Roku Caritasu jest Polskie Radio.
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadził: Krzysztof Rzyman
Gość: ks. Marian Subocz (dyrektor Caritas Polska)
Data emisji: 7.02.2015
Godzina emisji: 7.14
pg/iwo
25 lat Caritas Polska. Pomoc, którą widać - Jedynka - polskieradio.pl