Gen. Skulich: dane o ofiarach w Tunisie wciąż są niepełne

Data publikacji: 19.03.2015 08:59
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2015 13:41
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
, Autor - PAP/ Jacek Turczyk

POSŁUCHAJ

Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, generał Janusz Skulich o zamachu w Tunezji (Sygnały dnia/Jedynka)

Polscy dyplomaci spotkali się ze wszystkimi Polakami, którzy przeżyli zamach w Tunisie. Poinformował o tym w Jedynce dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, generał Janusz Skulich. Dodał, że trzeba być wrażliwym na informacje o zagrożeniach w różnych regionach świata.

Według dotychczasowych ustaleń, w zamachu przed Muzeum Bardo w Tunisie zginęło 21 osób. Szef MSZ Grzegorz Schetyna mówił rano, że wśród ofiar śmiertelnych jest dwoje Polaków, a dwóch jest zaginionych.

Jak mówił w Jedynce dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, generał Janusz Skulich, 11 naszych rannnych rodaków jest w szpitalach. 20 członków polskiej wycieczki, która zwiedzała muzeum nie odniosło obrażeń. Janusz Skulich podkreślił, że ciągle nie ma ostatecznych danych o narodowości ofiar zamachu. Będą one znane dopiero, gdy ustali się tożsamość wszystkich zabitych.

Gość Jedynki powiedział, że do Tunezji poleciał wojskowy samolot transportowy, na którego pokładzie są dyplomaci, lekarze i kapelan. Udzielą oni pomocy Polakom. Zdaniem generała Skulicha, będzie to przede wszystkim pomoc w powrocie do kraju. Wojskowa CASA, wysłana rano do Tunisu, może zabrać na pokład 30 osób. Jednak większość polskich turystów i tak miała w czwartek wracać do kraju, a biura podróży wyślą po nich samoloty czarterowe. Janusz Skulich powiedział, że wszyscy polscy turyści, którzy będą chcieli opuścić Tunezję, otrzymają potrzebną pomoc.

Dyrektor RBC zaznaczył, że sprawy związane ze skutkami zamachu koordynuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Działa tam infolinia, na której można dowiedzieć się o stanie rannych Polaków i uzyskać wszelkie inne informacje. Numer infolinii to 48 22 523 88 80.

Generał Skulich powiedział, że sytuację związaną z zagrożeniem terrorystycznym obserwuje Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego we współpracy z Agencją Wywiadu. Jego zdaniem, Agencja zapewnia dobrą osłonę w tej dziedzinie. Skulich podkreślił, że już od pewnego czasu było wiadomo, iż w Tunezji istnieje zagrożenie terrorystyczne. Dodał, że jeszcze większy jest "potencjał zagrożenia terrorystycznego" w Egipcie. Jak mówił gość Jedynki, przed wyjazdem za granicę należy zapoznać się z informacjami o stanie bezpieczeństwa w danym kraju.

Dyrektor RBC powiedział, że gdy Centrum otrzymało pierwsze wiadomości o zamachu, zaczęło monitorować wszelkie źródła informacji. Następnie powiadomiło najważniejsze organa władzy. Premier Ewa Kopacz zorganizowała spotkanie rządowego zespołu, na który zaprosiła szefów MSZ, MSW, MON, szefów Agencji Wywiadu i ABW. To podczas tej narady postanowiono wysłać do Tunezji specjalny samolot transportowy.

Był on gotowy do startu o północy, ale sporo czasu zajęło uzyskanie od tunezyjskich władz pozwolenia na lądowanie, zwłaszcza, że to samolot wojskowy..

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadziła: Zuzanna Dąbrowska

Data emisji: 19.03.2015

Godzina emisji: 7.17

IAR/Jedynka/agkm/ag

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.