Trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, przygotowanym przez resort pracy. Minimalna stawka godzinowa wynagrodzenia w przypadku umów-zleceń oraz umów o świadczenie usług ma wynosić 12 zł brutto.
Stanisław Szwed poinformował, że zmiany wejdą w życie prawdopodobnie od września, a nie od lipca - jak wcześniej zapowiadano. Dłuższy czas ma służyć lepszemu przygotowaniu przepisów.
Wiceminister mówi, że zmiany będą dotyczyły głównie kilku branż, np. firm ochroniarskich, sprzątających i budowlanych, gdzie stawki godzinowe są przeważnie bardzo niskie. Dodatkowo, jak poinformował gość Jedynki, umowa-zlecenie będzie także obwarowana warunkami ewidencjonowania czasu pracy, co zwiększy możliwość kontroli. - Nadamy większe uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy - zaznaczył wiceszef MRPiPS.
Stawka 12 złotych za godzinę przy umowach-zleceniach ma być także uwzględniona w przetargach w instytucjach publicznych. - Jeżeli nie zaczniemy od instytucji państwowych, nie poprawimy sytuacji na rynku. Przykład musi iść z góry - ocenia rozmówca Wojciecha Dąbrowskiego.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy ze Stanisławem Szwedem, który mówił także, dlaczego, jego zdaniem, obecny system jest "chory" i szkodliwy nie tylko dla pracowników, ale także dla pracodawców. Poinformował także, dlaczego niektóre zawody nie zostaną objęte nowymi przepisami.
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadził: Wojciech Dąbrowski
Gość: Stanisław Szwed (wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej)
Data emisji: 8.03.2016
Godzina emisji: 7.16
kh/tj
Stanisław Szwed: od września 12 złotych za godzinę przy umowach-zleceniach - Jedynka - polskieradio.pl