Co roku 28 sierpnia jest obchodzone Święto Lotnictwa Polskiego. Zostało ustanowione na pamiątkę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge w Berlinie w 1932 roku. Było to zwycięstwo polskiej konstrukcji i polskich pilotów nad załogami pozostałych krajów.
- Osiągnęli wielki sukces, jednak wkrótce potem zginęli pod Cierlickiem - mówił w Jedynce ppłk Ryszard Karpiński, pilot, wiceprezes Stowarzyszenia Lotników Polskich.
Gość "Sygnałów dnia" podkreślił, że również w tym roku członkowie stowarzyszenia pojadą do Czech, w okolice Cierlicka, gdzie 11 września, także 1932 roku, Żwirko i Wigura zginęli w katastrofie lotniczej. Karpiński wyraził wdzięczność lokalnej społeczności za opiekę nad pomnikiem upamiętniającym pilotów.
Gość Jedynki opowiadał również m.in. o historii polskiego lotnictwa, udziale polskich pilotów w bitwie o Anglię, o ostatnim dowódcy Dywizjonu 303 mjrze Stefanie Kleczkowskim i o historii Stowarzyszenia Lotników Polskich.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadzi: Henryk Szrubarz
Gość: ppłk Ryszard Karpiński (pilot, wiceprezes Stowarzyszenia Lotników Polskich)
Data emisji: 2.09.2017
Godzina emisji: 7.15
agkm/kk
"Święto lotnictwa upamiętnia przełomowe wydarzenie" - Jedynka - polskieradio.pl