Rzecznik Praw Dziecka chce powstrzymać ciężarne od picia alkoholu

Data publikacji: 13.09.2017 08:47
Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 09:16
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Rocznie rodzi się 9 tysięcy dzieci, które zostały uszkodzone na skutek picia alkoholu przez matkę podczas ciąży. Około tysiąca ma zdiagnozowany FAS - powiedział w "Sygnałach dnia" Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Marek Michalak wystąpił do prezydenta o rozważenie podjęcia inicjatywy ustawodawczej zmierzającej do ochrony nienarodzonych dzieci przed skutkami spożywania alkoholu przez matkę. FAS - Alkoholowy zespół płodowy (ang. fetal alcohol syndrome) to zespół chorobowy, który jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Alkohol, działając na nienarodzone dziecko, powoduje m.in. powstawanie zmian w budowie ciała, wad rozwojowych wielu narządów, może uszkodzić ośrodkowy układ nerwowy. FAS jest nieuleczalny.

- Złożyłem pewne propozycje wypracowane przez zespół ekspertów. One mogą i nawet powinny budzić emocje, bo ten temat od lat jest na boku - powiedział Marek Michalak. Projekt Rzecznika przewiduje, że ciężarna mogłaby zostać wysłana przez sąd na leczenie szpitalne. - Być może to nie jest doskonała propozycja, za daleko idąca - przyznał RPD i dodał, że wszystko można skrytykować, ale stoimy przed perspektywą, że urodzi się 9 tys. dzieci, które mogłyby być zdrowe. 

Rzecznik Praw Dziecka mówił również o zastąpieniu w kodeksie rodzinnym pojęcia władza rodzicielska sformułowaniem odpowiedzialność rodzicielska. Wskazał też jakimi problemami zajmuje się najczęściej. 

Ile spraw rocznie trafia do rzecznika? Co najbardziej doskwiera samym dzieciom? Zapraszamy do obejrzenia filmu z całej rozmowy.

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek 

Gość: Marek Michalak (Rzecznik Praw Dziecka)

Data emisji: 13.09.2017

Godzina emisji: 7.15

fc/ag

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.