Komisja Wenecka wyda w grudniu dwie opinie dotyczące Polski: o ustawie o prokuraturze oraz o projektach ustaw dot. reformy sądownictwa i ustawy o ustroju sądów powszechnych - poinformował rzecznik Rady Europy Panos Kakawiatos.
Michał Wójcik przypomniał, że "taka tradycja była w Polsce i przed wojną, że naczelny prokurator był jednocześnie ministrem sprawiedliwości". - I wiele lat po wojnie, aż do 2010 r. z tego co pamiętam, właśnie tak było - podkreślił.
Wicemister wskazał, że PO rozdzieliła te funkcje, a weto złożył wówczas Lech Kaczyński, sygnalizując, że jeśli tak się stanie, dojdzie do wielu patologii. - Dzisiaj te patologie są odkrywane: to jest właśnie Amber Gold, to jest dzika reprywatyzacja - powiedział Wójcik. - Być może dlatego, że właśnie te stanowiska zostały rozdzielone - dodał.
Gość Jedynki mówił też, dlaczego Komisja Wenecka ma zastrzeżenia do ustawy o ustroju sądów powszechnych. Opowiedział także o pilotażowym programie losowania spraw w sądzie i pomocy dla Polaków za granicą, którzy walczą o opiekę nad dzieckiem. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadzi: Piotr Gociek
Gość: Michał Wójcik (wiceminister sprawiedliwości)
Data emisji: 24.10.2017
Godzina emisji: 8.15
fc/mg
Michał Wójcik: taka tradycja była w Polsce, że naczelny prokurator był ministrem sprawiedliwości - Jedynka - polskieradio.pl