Po południu w Warszawie rozpocznie się ósmy Kongres Polska Wielki Projekt. W ramach kongresu odbędą się dyskusje o gospodarce, kulturze, ekonomii i społeczeństwie. W kongresie weźmie udział wielu gościu zagranicznych - będzie m.in. laureat nagrody Nobla z 2011 roku, profesor Thomas Sargent, przyjeżdża też niemiecki filozof, publicysta i eseista profesor Peter Sloterdijk. Wręczone zostaną również nagrody - Medal Odwaga i Wiarygodność oraz Nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Kongres potrwa do niedzieli.
- Ciągle myślimy o tym, jak Polska mogłaby być silniejsza, w jaki sposób mogłaby być jeszcze piękniejsza, bardziej dumna też ze swojej historii, ale też dumna z szans swoich na przyszłość, wybiegająca w przyszłość - powiedział Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że kongres, zorganizowany po raz pierwszy rok po katastrofie smoleńskiej, odegrał ogromną rolę, która jest trudna do przecenienia. - Był w polskim krajobrazie intelektualnym wydarzeniem absolutnie bez precedensu - ocenił premier.
- Kongres jest miejscem bezinteresownej rozmowy o Polsce - podkreślił premier i dodał, że nie jest to wydarzenie podporządkowane polityce i "chcemy ludzi z różnych stron sceny politycznej i społecznej". - Kongres jest bardzo otwartą inicjatywą. Kongres potrafi "wojować myślą" - ocenił. - My chcemy budować nową elitę, czerpać też z tego, co w ramach III RP było akceptowalne, było rozwojem pozytywnym - wyjaśnił.
Mateusz Morawiecki wskazał, że rolą kongresu jest m.in. dobre zdefiniowanie roli Polski we współczesnym świecie, ale też rozpoznanie trendów. - Myślę, że mamy szansę na to, żeby odegrać wielką rolę w przyszłości - powiedział. - Nasza tradycja, historia, nasze wielkie osiągnięcia z przeszłości, duma z Polski nas do tego predestynują - ocenił premier.
VIII Kongres Polska Wielki Projekt rozpocznie się panelem liderów organizacji młodzieżowych. - Mnie bardzo cieszy, że etos państwowca, tak ważny w myśli Lecha Kaczyńskiego, który był inicjatorem idei Kongresu Polska Wielki Projekt jest kształtowany teraz na nowo w młodym pokoleniu - stwierdził Morawiecki. Dodał, że w latach 90. i w pierwszej dekadzie XXI w. spotykał się wśród młodzieży z niewrażliwością, obojętnością na losy państwa.
Premier mówił też, gdzie widzi Polskę w perspektywie 10-20 lat i wyjawił, że chciałby, aby Polska zaproponowała światu nowy kontrakt społeczny. Na czym ma on polegać? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadził: Marek Mądrzejewski
Data emisji: 17.05.2018
fc/abi