Rząd proponując zmiany chce zachęcić obywateli do segregacji śmieci i tym samym do większego zaangażowania w ochronę środowiska naturalnego. We wtorek rząd rozpatrzy projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. - Przede wszystkim zaczynamy od ustalenia różnicy w opłacie za odpady segregowane i niesegregowane. Osoby, które nie segregują odpadów będą płacić więcej - tłumaczy rzecznik Ministerstwa Środowiska, Aleksander Brzózka.
W ograniczeniu podwyżek za wywóz śmieci ma też pomóc zniesienie regionalizacji. W przetargach na odbiór odpadów będą mogły startować firmy nie tylko z terenu gminy.
- Przedsiębiorstwa, które wcześniej zajmowały się wywozem odpadów zaniżały cenę swoich usług - tego zdania jest prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu, Jerzy Ziaja. - Ekonomia rządzi światem. Teraz działające firmy pokazują faktyczne koszty i trudno w dniu dzisiejszym powiedzieć, czy te opłaty są odpowiednio wysokie, bo trzeba zwrócić uwagę, że jeżeli opłaty wzrosną dwukrotnie to ta opłata trafia do gminy - dodaje.
Resort środowiska pracuje nad przepisami, które wprowadzą dla producentów opłatę za wytwarzane opakowania. - Producent, który wprowadza opakowanie na rynek ponosi pewną kwotę na zagospodarowanie tych odpadów w przyszłości. Oczywiście tu będziemy różnicować te opakowania, przykładowo butelki czy opakowania papierowe, ale też materiałowe - dodaje rzecznik Ministerstwa Środowiska.
Kto zapłaci mniej za śmieci?
Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Przygotował: Patryk Michalski
Data emisji: 21.05.2019
Godzina emisji: 7.45
ans/K.A
Zmiany w ustawie śmieciowej. Kto zapłaci więcej? - Jedynka - polskieradio.pl