GIS odradza podróże do Chin, Iranu, Japonii, Korei Południowej, Singapuru, Tajlandii, Tajwanu, Wietnamu, a także do północnej części Włoch, gdzie - jeśli chodzi o Europę - odnotowano najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem.
Jak zrezygnować z wykupionej wycieczki do kraju, gdzie panuje koronawirus?
- Mówimy o dwóch rodzajach klientów - wyjaśnia w Programie 1 Polskiego Radia Marek Kamiński z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych. - Pierwsi to tacy, którzy wykupili wyjazd do Włoch sami. Kupili bilety na samolot, zarezerwowali hotel. Tu odpowiadamy jasno: kliencie martw się sam. Kupiłeś, nie masz żadnych możliwości zwrotu. Chyba, że dogadasz się z hotelem, co zdarza się rzadko - zaznacza.
Okoliczności nadzwyczajne
Zupełnie inaczej wygląda sprawa w przypadku zorganizowanego wyjazdu z biurem podróży ponieważ podlega pod ustawę o imprezach turystycznych. Jeżeli występują tzw. okoliczności nadzwyczajne, na przykład wirus, klient ma prawo zwrotu pieniędzy, ale tylko w tym przypadku jeżeli wykupiliśmy wycieczkę do miejsca, gdzie trwa epidemia lub w jego pobliżu.
- Wycieczka na przykład do Mediolanu powinna być według ustawy zaliczona do najbliższej okolicy miejsca, gdzie jest wirus i epidemia, natomiast absolutnie na dzień dzisiejszy nie jest to Rzym, Sardynia czy inna część Włoch - zaznacza Marek Kamiński.
Niezależnie od prawa, jakie gwarantuje nam ustawa, niektóre biura podróży same odwołują zaplanowane wyjazdy. - Proponujemy klientom wyjazdy w inne kierunki, inne miejsca bądź też zmianę terminów. Podjęliśmy decyzję, że będziemy klientom zwracać sto procent wpłaconych zaliczek - mówi Piotr Henicz, wiceprezes jednego z polskich biur podróży
MSZ i GIS ostrzegają
Ministerstwo Spraw Zagranicznych w związku koronawirusem zaleca, aby przed decyzją o wyjeździe za granicę upewnić się, że planowane miejsce pobytu jest bezpieczne. Można to zrobić, zapoznając się m.in. z komunikatami MSZ i GIS.
Resort zapewnił we wtorkowej informacji, że nieustannie monitoruje rozwój epidemii poza granicami Polski za pośrednictwem sieci placówek dyplomatycznych, współpracując przy tym z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i z Ministerstwem Zdrowia.
MSZ deklaruje, że "gwałtowny rozwój epidemii koronawirusa wiąże się ze szczególnie wytężonymi działaniami wszystkich instytucji państwowych zapewniających bezpieczeństwo obywateli RP". Resort zaleca, aby przed decyzją o wyjeździe zagranicznym zapoznać się z komunikatami MSZ i GIS i z informacją na stronie Ministerstwa Zdrowia.
COVID-19
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20 proc. osób. Do zgonów dochodzi u 2-3 proc. osób chorych.
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Daniel Wydrych, Piotr Gociek
Materiał: Ewa Chyra
Data emisji: 25.02.2020
Godzina: 7.45
Jedynka/IAR/PAP/kh
Koronawirus a wykupiona wycieczka. Czy dostaniemy zwrot pieniędzy? - Jedynka - polskieradio.pl