Sytuacja w polskich lasach
Leśnicy stale monitorują las, zarówno ze względu na sytuację pożarową, ale i pod względem ochrony lasu. Susza powoduje wiele niekorzystnych zjawisk związanych z osłabieniem drzew i kolejno działaniem różnych grup owadów i grzybów, czy też roślin. Anna Malinowska informowała, że w tym momencie nie ma zagrożenia pożarowego, ale mapa codziennie jest aktualizowana. - Stopnie zagrożenia pożarowego określamy 2 razy dziennie w 60 strefach prognostycznych - powiedziała gość audycji. - Dane są aktualizowane codziennie o godz. 9.00 i o godz. 11.00 - dodała.
Aktualną prognozę zagrożenia pożarowego można śledzić na stronie Lasów Państwowych.
Anna Malinowska podkreśliła jednocześnie, że często nieostrożne zachowanie człowieka prowadzi do tragedii. - Miesiąc temu było sucho, wietrznie i bezdeszczowo, więc pożarów mieliśmy sporo. Teraz sytuacja się trochę uspokoiła- oceniła rzecznik. - Las się sam nie zapala, to ludzie go podpalają celowo lub niechcący i przy nieostrożnym zachowaniu, kiedy jest sucho i pożar się rozprzestrzenia łatwiej jest podpalić las - dopowiedziała.
Biwakujmy i korzystajmy z leśnej infrastruktury!
W lesie można wypoczywać, spacerować, zbierać owoce runa leśnego pamiętając jednak, że takie wejście do lasu i korzystanie z jego dobrodziejstw odbywa się na własną odpowiedzialność osoby wchodzącej do lasu.
Od 30 maja można korzystać z pól biwakowych, tarasów widokowych, różnych obiektów turystycznych które proponuje nadleśnictwo, czy nawet zrobić ognisko. - Jeszcze jakiś czas mieliśmy zakazy dot. korzystania z małej infrastruktury leśnej. Teraz można już z niej korzystać - powiedziała Anna Malinowska.
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadzi: Daniel Wydrych
Gość: Anna Malinowska (rzecznik prasowy Lasów Państwowych)
Data emisji: 6.06.2020 r.
Godzina emisji: 7.19
ans
Śluby i wesela w lesie? Rzecznik Lasów Państwowych: jest to jak najbardziej możliwe - Jedynka - polskieradio.pl