Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało w poniedziałek do resortu rodziny wniosek o podjęcie prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, uzasadniając swoją decyzję, argumentował, że w konwencji znajdują się zapisy "o charakterze ideologicznym", z którymi jego resort się nie zgadza. Zdaniem ministra w dokumencie nie ma żadnych rozwiązań w zakresie ochrony kobiet przed przemocą, których Polska by nie spełniała, a w niektórych obszarach polskie standardy są wyższe niż te przewidziane przez konwencję.
- Wokół konwencji stambulskiej trwała dyskusja przed jej ratyfikacją, trwa dzisiaj w wielu państwach europejskich i pojawiają się argumenty dotyczące zwłaszcza nieostrych sformułowań i pewnych wątpliwości, które są związane z treścią tego dokumentu - powiedział w "Sygnałach dnia" Paweł Mucha.
Podkreślił, że w kwestii przemocy domowej, "w okresie rządów Zjednoczonej Prawicy jest bardzo wyraźny kierunek, jeżeli chodzi o zaostrzanie także odpowiedzialności karnej". - Jest bardzo jednolity pogląd, który polega na tym, że z jednej strony ta kara powinna być surowa, z drugiej strony powinna być nieuchronna - wskazał gość Jedynki. - Takie działania, jeśli chodzi o zmiany w prawie dotyczące wsparcia - jeżeli chodzi o osoby pokrzywdzone, a z drugiej strony zaostrzenia represji karnej, jeżeli chodzi o sprawców, następują - stwierdził.
Paweł Mucha w "Sygnałach dnia" zwrócił uwagę, że sprawa wniosku Ministerstwa Sprawiedliwości jest na etapie dyskusji wewnątrzrządowej i dopiero decyzja Rady Ministrów uruchomiłaby dalsze prace parlamentarne. - Nie jesteśmy na takim etapie, żebyśmy mogli mówić tutaj o jakichś formalnych wypowiedziach czy analizach prowadzonych przez Kancelarię Prezydenta - dodał.
Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Piotr Gociek
Gość: Paweł Mucha (zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP)
Data emisji: 28.07.2020
Godzina emisji: 08.15
fc
"Nieostre sformułowania i wątpliwości". Paweł Mucha o treści konwencji stambulskiej - Jedynka - polskieradio.pl