Od września większość dzieci będzie mogła powrócić do szkół. O przejściu na zdalne nauczanie będzie decydował dyrektor szkoły po konsultacji z powiatowym inspektorem sanitarnym. Dodatkowe obostrzenia będą obowiązywały w powiatach "żółtych" i "czerwonych".
Zdaniem szefa MEN "forma nauczania zdalnego była wyjściem awaryjnym w sytuacji pojawienia się pandemii". - W mojej opinii to kształcenie jest mniej efektywne niż ta bezpośrednia forma kontaktu z nauczycielem, możliwość dyskusji na lekcji i tak też było, ponieważ rodzice zauważali w przypadku małych dzieci, że część obowiązków właśnie na nich spadała, a mobilizacja starszych uczniów nie zawsze była odpowiednia. Również wyniki matur były gorsze - powiedział Dariusz Piontkowski.
Czytaj także:
Gość Polskiego Radia przyznał, że "potrzeba zajęć uzupełniających wynika nie tylko z nauki zdalnej, ale także ze strajków z poprzedniego roku". - Nauczyciele powinni rozpocząć rok szkolny od podsumowania wiedzy z poprzedniego semestru i jeśli to konieczne, zrobić zajęcia wyrównawcze. Warto doprowadzić do tego, żeby klasy rozpoczynały zajęcia z przesunięciem na przykład o godzinę tak, aby w szatniach naraz nie były wszystkie klasy. To zmniejszy zagrożenie - stwierdził.
- W strefach żółtych i czerwonych będzie można - zgodnie z opinią Powiatowego Inspektora Sanitarnego - wprowadzić obowiązek noszenia zasłony nosa i ust w miejscach wspólnych, takich jak np. szkolne korytarze czy klatki schodowe. W przestrzeniach wspólnych, czy w ogóle w szkole, nikt nie zabroni noszenia osłony nosa i ust, jeżeli ktoś czuje się bardziej zagrożony. Jeżeli możemy spokojnie wyjść do sklepu, na ulicę, brać udział w wydarzeniach kulturalnych, czy wypoczywać na plaży, to równie dobrze możemy iść do szkoły - dodał szef MEN.
Zachęcamy do wysłuchania nagrania.
Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Katarzyna Gójska
Gość: Dariusz Piontkowski (minister edukacji narodowej)
Data emisji 18.08.2020
Godzina emisji: 07.15
dn/kh
Szef MEN o środkach bezpieczeństwa: nie zdezorganizują pracy szkół - Jedynka - polskieradio.pl