- Wprowadziliśmy w 2007 roku ustawę o Karcie Polaka. Została ona znowelizowana w 2016 roku, żeby jeszcze wzmocnić i ułatwić naszym rodakom kontakt z Polską. Teraz rozpoczynamy prace nad kolejnymi rozwiązaniami. Pozwolą one na uproszczenie procedur i możliwości związanych z osiedlaniem się na terenie Polski wszystkich potomków mieszkańców I i II RP, którzy deklarują związek z naszą ojczyzną - zapowiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
Wprowadzona 13 lat temu Karta Polaka, która potwierdza oficjalnie przynależność do narodu polskiego, pozwala m.in. na zwolnienie z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę w Polsce, korzystanie z opieki zdrowotnej w nagłych przypadkach czy umożliwia studiowanie w naszym kraju.
Pomoc dla uczniów polskich szkół
Uczniowie polskich szkół na dawnych Kresach będą mogli liczyć również na jednorazowe stypendia w wysokości 400 zł w ramach programu Bon Pierwszaka.
- Polska pamięta o swoich rodakach. Kiedy dziecko rozpoczyna edukację w polskiej szkole, mamy gwarancję, że po latach w niej spędzonych, będzie mówiło świetnie po polsku, przejdzie patriotyczną formację i wychowanie. Co więcej, uczeń po takiej szkole będzie dumny z bycia Polakiem i będzie promował polskość - stwierdził pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków poza granicami kraju Jan Dziedziczak.
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadziła: Karolina Rożej
Materiał: Grzegorz Krakowski
Data emisji: 7.09.2020
Godzina emisji: 7.42
DS
Rząd pomoże Polakom z Kresów. "Polska pamięta o swoich rodakach" - Jedynka - polskieradio.pl