Zapraszamy do wysłuchania Gali Nagród Mediów Publicznych:
Pomysłodawca nagrody, przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański wyjaśnił, że celem nagród jest popularyzacja wyjątkowych osobowości polskiej kultury. - To jest nasz obowiązek, żeby twórców, ich dzieła, przybliżyć możliwie szerokiej widowni - zaznaczył. - Jest to potrzebne nie tylko w czasie pandemii, kiedy nie ma przedstawień i imprez, ale również w "normalnym" czasie - dodał.
Kapituła nagrody w kategorii Muzyka uhonorowała tenora o międzynarodowej sławie Piotra Beczałę "za nieustanną promocję polskiej kultury na najsłynniejszych scenach operowych całego świata, za wybitne umiejętności, naturalną muzykalność, przepiękny tenor liryczny i bohaterski oraz wszechstronny repertuar".
- Dla Polskiego Radia nagroda dla tak wspaniałej postaci, tak wspaniałego głosu, jak Piotr Beczała to wielki zaszczyt, ale też ogromna przyjemność w propagowaniu misji, bo właśnie Polskie Radio jako nadawca publiczny ma do spełnienia misję: pokazywanie, promowanie, polskiej sztuki, polskiej wysokiej kultury. To właśnie ta dzisiejsza nagroda udowodniła i pokazała - zaznacza prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.
Historyk profesor Andrzej Nowak otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Słowo. Autor licznych książek, w tym cyklu "Dzieje Polski", od pięciu lat występuje też w audycji radiowej Jedynki "Historia żywa". Laureat nie krył dumy z nagrody właśnie w kategorii Słowo:
- Mam zaszczyt od pięciu lat intensywnie współpracować z jednym z mediów publicznych, z radiem, gdzie udało mi się przedstawić ponad 200 audycji poświęconych polskiej historii. Mam wrażenie, że spotykają się one z pewnym zainteresowaniem, a więc nie jest tak, że nikt nie chce słuchać słowa, że nikt nie chce wejść w rozmowę. Słowo służy nie tylko do wyrażenia - czasem słusznej - złości, czasem słusznego protestu, ale słowo musi służyć także porozumieniu - podkreśla historyk.
Czytaj też:
Nagrodę w kategorii Obraz przyznano Mirosławowi Borkowi, reżyserowi, scenarzyście, producentowi i menedżerowi, współtwórcy filmów dokumentalnych "Niepodległość" i "Wojna Światów".
Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali statuetkę oraz 100 tysięcy złotych.
Pierwszy raz wyróżnienia przyznano w 2008 r. – po raz drugi dopiero w roku 2019. Jak wyjaśnił wówczas Krzysztof Czabański, "przerwa była wymuszona przez opcję polityczną, która nie widziała przyszłości dla mediów publicznych, a my tę przyszłość widzimy i demonstrujemy ją w czynach".
Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzą: Daniel Wydrych, Piotr Gociek
Materiał: Dorota Piotrowska
Data emisji: 17.11.2020
Godzina: 6.50
kh
Wręczono Nagrody Mediów Publicznych. "Popularyzacja wyjątkowych osobowości polskiej kultury" - Jedynka - polskieradio.pl