Według statystyk, każdego dnia w Polsce 50 kobiet dowiaduje się o tym, że choruje na raka piersi. W skali roku taką diagnozę słyszy prawie 20 tysięcy pań, ale pomóc udaje się jedynie niespełna sześciu tysiącom z nich. Szansą odwrócenia tak zatrważających statystyk jest profilaktyka.
Rak to nie wyrok
W polskich miastach można spotkać mammobusy, w których kobiety między 50 a 69 rokiem życia mogą wykonać bezpłatne badanie mammograficzne. - Dzięki profilaktyce diagnozujemy nowotwory w wyleczalnej fazie. W przypadku mammografii to ma jeszcze dodatkowy wymiar. Zmiany wykrywalne są na tak wczesnym etapie, że możliwe jest leczenie zachowawcze, czyli oszczędzające pierś - mówi prof. Wojciech Pankowski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej Samodzielnego Szpitala Klinicznego w Lublinie.
Z okazji Dnia Matki, profilaktyczne badania mammograficzne promowane są również przez małopolski oddział NFZ. Akcja przebiega pod hasłem "Mamo, mamo, mammobus!". - Chcemy przypomnieć kobietom, że mogą skorzystać z bezpłatnego programu profilaktyki raka piersi. Mammobusy to pracownie mobilne i mają one bardzo ważną rolę. Dojeżdżają do bardzo małych miejscowości, do wsi, do miasteczek, tam, gdzie pracowni stacjonarnych nie ma - wyjaśnia rzecznik małopolskiego oddziału NFZ, Aleksandra Kwiecień.
Fb/Profilaktyka w praktyce I Małopolska
Badanie dodatkiem do życzeń
Dobrą wiadomością jest to, że w społeczeństwie mimo wszystko rośnie świadomość. Z badań korzysta ponad połowa uprawnionych kobiet. - To jest argument za tym, że badanie w mammobusie jest bezpieczne. Niezależnie od pandemii w takim mobilnym punkcie przestrzegany jest reżim sanitarny. Badanie wykonują profesjonalni specjaliści - mówi na antenie Polskiego Radia Aleksandra Kwiecień. Specjaliści apelują, by młode kobiety przekonywały swoje mamy i babcie do regularnych badań.
- Nawet gdyby wynik okazał się niekorzystny, to zawsze ta zmiana wcześnie wykryta będzie zdecydowanie lepsza do leczenia - mówi Krystyna Wechman, prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń "Amazonki". Warto pamiętać, że kobietom z grupy wiekowej 50 - 69 lat, badanie przysługuje raz na dwa lata. Częstsze badania możliwe są po decyzji lekarza. Pozostałe kobiety muszą zgłosić się do punktu ze skierowaniem od onkologa lub ginekologa.
YouTube/Ministerstwo Zdrowia
Zobacz także:
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadząca: Karolina Rożej
Materiał: Maja Mazurek
Data emisji: 26.05
Godzina emisji: 7:44
mg
Mammografia na Dzień Matki - dbajmy o profilaktykę nowotworową - Jedynka - polskieradio.pl