W Programie 1 Polskiego Radia Marcin Przydacz mówił, że nasz kraj domaga się pomocy dla Andrzeja Poczobuta, ale strona białoruska nie reaguje. Zaznaczył, że do MSZ w Warszawie został wezwany chargé d'affaires Białorusi i otrzymał wniosek o przekazanie informacji o stanie zdrowia Andrzeja Poczobuta. Mówiono wówczas także o potrzebie udzielenia pomocy.
Marcin Przydacz dodał, że strona polska poprzez konsula stara się wymóc na stronie białoruskiej możliwość kontaktu z aresztowanymi, a następnie udzielenie pomocy. Strona białoruska odmawia jednak polskiemu konsulowi możliwości bezpośredniego kontaktu z Andrzejem Poczobutem.
Wiceszef MSZ, pytany o kwestię wysłania ew. humanitarnej, międzynarodowej misji na Białoruś, mówił, że to wymagałoby zgody władz w Mińsku na jej wjazd.
- Rozważaliśmy takie opcje, ale każda misja, czy lekarska, czy dyplomatyczna, czy konsularna, będzie wymagała zgody Mińska na przekroczenie granicy i widzenie (z Andrzejem Poczobutem) - powiedział.
W białoruskim areszcie przetrzymywana jest także prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys.
Rozmowa szefów dyplomacji Polski i USA
Tematyka bezpieczeństwa zdominowała wczorajszą rozmowę telefoniczną ministrów spraw zagranicznych Polski i USA - mówił w Jedynce Marcin Przydacz. Wiceminister powiedział, że minister Zbigniew Rau rozmawiał z amerykańskim sekretarzem stanu Anthonym Blinkenem między innymi o zaangażowaniu amerykańskim na wschodzie Europy.
Jak poinformował Zbigniew Rau, to Anthony Blinken poprosił o rozmowę. Nawiązywała ona do rezultatów negocjacji Joe Bidena i Władimira Putina w ostatnią środę w Genewie.
Rurociąg Baltic Pipe
Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz mówi, że rurociąg Baltic Pipe nie jest zagrożony. W tym miesiącu Dania wstrzymała decyzję środowiskową dla jednego z odcinków inwestycji.
Marcin Przydacz mówił jednak w Programie 1 Polskiego Radia, że decyzja środowiskowa dotyczyła jedynie rozbudowy infrastruktury na terenie Danii. Jak zapewniał wiceszef MSZ, są to sprawy wyłącznie formalne, a cały projekt Baltic Pipe nie jest zagrożony.
Rurociągiem Baltic Pipe gaz ma popłynąć z Norwegii przez Danię, po dnie Morza Bałtyckiego do Polski. Ukończenie inwestycji planowano na przyszły rok.
Spór ws. kopalni w Turowie
Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział, że widać wolę porozumienia między Polską a Czechami w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów. Dziś rano ma się rozpocząć kolejna tura negocjacji - polską stronę reprezentują ministrowie aktywów państwowych oraz klimatu i środowiska, a także przedstawiciele MSZ.
Marcin Przydacz mówił w Programie 1 Polskiego Radia, że rozmowy mają "wypełnić treścią" dotychczasowe ramowe porozumienie w sprawie Turowa. Dodał, że widzi dążenie do kompromisu także po stronie czeskiej. - Pytanie - za jaką cenę finalnie uda się te detale ustalić - powiedział gość Polskiego Radia. Dodał, że wierzy w racjonalność Czechów, mimo - jak mówił - kampanii wyborczej u południowych sąsiadów. Wybory parlamentarne odbędą się tam na początku października.
Więcej w nagraniu. W rozmowie mowa była także m.in. o gazociągu Nord Stream 2.
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadził: Katarzyna Gójska
Gość: Marcin Przydacz (podsekretarz stanu ds. bezpieczeństwa, polityki amerykańskiej, azjatyckiej oraz wschodniej)
Data emisji: 18.06.2021
Godzina emisji: 8:15
Jedynka/IAR/in./
"Mińsk musiałby się zgodzić na wjazd". Wiceszef MSZ o misji humanitarnej dla Andrzeja Poczobuta - Jedynka - polskieradio.pl