Minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśniał, że osoby, które ukończyły 40. rok życia, powinny wypełnić elektronicznie ankietę, aby otrzymać skierowanie na badania. - Ankieta może być wypełniona na dwa sposoby: pierwszy to skorzystanie z Internetowego Konta Pacjenta. Drugim kanałem, przez który będzie można tę ankietę wypełnić, jest infolinia - mówił. - Po jej wypełnieniu będzie można udać się do dowolnego punktu, który będzie zakontraktowany na wykonanie tych badań - dodał minister zdrowia.
Dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych przekonywał, że warto skorzystać z tego programu. - Po 40. roku życia często zaczynają się problemy. Pojawiają się one bardzo dyskretnie, ale mają ogromne znaczenie, jeśli chodzi o dalsze zdrowie i życie pacjenta - powiedział. - Warto korzystać z takich pakietów, które są bez skierowania i są bezpłatne - zachęcał dr Sutkowski.
Pakiety dla mężczyzn i dla kobiet
W programie "Profilaktyka 40 plus" będzie oddzielny pakiet dla mężczyzn i dla kobiet. - Ma to swoje zalety w postaci pakietu podstawowego - czyli podstawowe ilości badań dodatkowych i badania lekarskiego - jak również pakietu rozszerzonego, który różni się w przypadku kobiet i mężczyzn, a celowany jest w kierunku poszerzenia diagnostyki - wyjaśnia.
Inauguracja programu
Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski zainicjowali w czwartek, w Centrum Medycznym w Raszynie, start programu "Profilaktyka 40 plus".
Premier zwracał uwagę, że Polacy są bardzo empatyczni, a solidarność to nasza narodowa marka. Ale czasami - zaznaczył - zapominamy o sobie, o swoim zdrowiu. "Program »Profilaktyka 40 Plus« - program Polskiego Ładu - jest właśnie po to, byśmy pamiętali o naszym zdrowiu, by na odpowiednio wczesnym etapie wychwytywać dolegliwości, problemy z naszym zdrowiem" - mówił Morawiecki.
Oświadczył też, że do czasu konferencji prasowej wpłynęło ponad 1000 zgłoszeń do skorzystania z programu "Profilaktyka 40 plus".
Premier zwrócił uwagę, że przez dziesięciolecie nie udawała się elektronizacja służby zdrowia. Wyliczał, że wprowadzono e-skierowania, e-recepty, e-zwolnienia, Internetowe Konto Pacjenta, które - jak mówił - jest nieodzownym elementem właściwego poprowadzenia pacjenta od etapu profilaktyki, przez diagnostykę aż do właściwego leczenia.
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Materiał: Barbara Góra
Data emisji: 1.07.2021 r.
Godzina emisji: 6.47
IAR/ans
"Profilaktyka 40 plus". Pakiet bezpłatnych badań bez skierowania od lekarza - Jedynka - polskieradio.pl