Dr Mariola Kosowicz, kierownik Poradnik Zdrowia Publicznego w Narodowym Instytucie Onkologii przyznaje, że choroby autoimmunologiczne biorą się z trudnych sytuacji. - Jeżeli mamy predyspozycje do jakiejś choroby, to zapewne może uaktywnić się w naszym organizmie, kiedy spada nasza odporność, czyli taka bariera chroniąca przez zagrożeniami - mówi ekspert Jedynki.
Jakie są podstawowe błędy?
Na co dzień często nie dbamy o siebie. - Nie dojadamy, nie nawadniamy organizmu, nie ruszamy się, żyjemy w bardzo trudnych relacjach społecznych, m.in. w pracy doświadczamy mobbingu i nie dosypiamy. Lekceważymy też objawy czysto psychosomatyczne czy już czysto chorobowe, kiedy podkrwawiamy lub mamy problemy związane np. z węzłami chłonnymi i tłumaczymy sobie, że pewnie jesteśmy przeziębieni i jest to naturalne - wymienia dr Mariola Kosowicz.
- Za dużo sobie tłumaczymy różnych rzeczy, ale myślę, że wiem dlaczego. Z tego powodu, że nie mamy czasu dla siebie i nie jesteśmy dla siebie wystarczająco ważni. Na co dzień widzę w szpitalu ludzi, którzy mówią, że bardzo żałują, że ktoś im nie przemówił do rozsądku i nie wysłał na pewne badania - dodaje.
Pamiętajmy o regularnej profilaktyce
Dlatego ważna jest regularna profilaktyka, która niestety dla niektórych osób nadal jest tematem tabu. Ida Karpińska wyleczyła dziesięć lat temu raka szyjki macicy i podkreśla, że w życiu trzeba zachowywać się jak w samolocie.
- Żeby ratować innych, najpierw musimy sobie założyć maskę, a dopiero później możemy pomagać innym. Tak samo jest z nami, najpierw musimy zadbać o siebie, a dopiero później możemy odhaczać z tej listy wszystkie ważne rzeczy. Dlatego profilaktyka jest bardzo ważna, a informacja i wiedza powinny iść zaraz za nią - twierdzi Ida Karpińska.
Naszej czujności nie powinna usypiać także pozytywna diagnoza. - Nie jest tak, że badałam się dziesięć lat, nic nie było, to teraz sobie odpuszczam, bo pewnie już nic nie znajdę. Nie! Najważniejsza jest regularność - przyznaje Ewa Bulisz, która wygrała walkę z rakiem piersi.
- Profilaktyka to również zastanowienie się nad paleniem papierosów i zadbanie o nasze życie intymne, tj. czy potrafimy poprosić naszego partnera o badania na przykład w kierunku HPV (…). Wszędzie musi być włączony rozum, a nie myślenie, że może nam się uda - zauważa dr Mariola Kosowicz.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadzili: Karolina Rożej, Katarzyna Gójska
Autorka materiału: Klaudia Porębska
Data emisji: 18.10.2021
Godzina emisji: 7.44
DS
"Nie jesteśmy dla siebie wystarczająco ważni". Czy właśnie dlatego chorujemy? - Jedynka - polskieradio.pl