Rozpoczął się proces likwidacji "Memoriału". Co z archiwami?

Data publikacji: 23.11.2021 14:51
Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 15:59
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zwolennik Stowarzyszenia "Memoriał" w maseczce z napisem "Memoriał nie jest zakazany"
Zwolennik Stowarzyszenia "Memoriał" w maseczce z napisem "Memoriał nie jest zakazany", Autor - PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
W Rosji rusza proces likwidacji Stowarzyszenia "Memoriał". Po rozprawie przedwstępnej, w związku z oskarżeniem Centrum Obrony Praw Człowieka "Memoriał" o usprawiedliwianie ekstremizmu i terroryzmu, w czwartek w Sądzie Najwyższym mają się rozpocząć przesłuchania w związku z oskarżeniem "Memoriału" o łamanie ustawy o "zagranicznych agentach". 

gorbaczow pap arch 1200 .jpg
Prokuratura chce likwidacji "Memoriału". Organizacji broni były sowiecki przywódca

Aleksander Gurianow, kierownik sekcji polskiej rosyjskiego "Memoriału", podkreśla, że obecna rosyjska władza próbuje jednoczyć społeczeństwo na podstawie tzw. mitu założycielskiego.


POSŁUCHAJ

03:15

Rosyjskie Stowarzyszenie "Memoriał" oskarżone o działalność na rzecz obcej agentury (Sygnały dnia/Jedynka)

 

pap butowo 1200.jpg
"Próba odebrania narodowi pamięci". Rosyjskie i międzynarodowe organizacje bronią "Memoriału"

- Oni kładą wielki nacisk na zwycięstwo nad faszyzmem w 1945 roku i jakby odsuwają w niepamięć te wszystkie zbrodnie dokonane przez państwo, dążą, żeby historię Związku Radzieckiego przedstawić jako ciąg zwycięstw i osiągnięć - wyjaśnia w rozmowie z korespondentem Polskiego Radia w Moskwie Maciejem Jastrzębskim. Zwraca uwagę, że badanie zbrodni z czasów ZSRR podważa ten mit. Aleksander Gurianow podkreśla, że dla obecnych władz nie do zniesienia jest twierdzenie, że organa państwa mogą dokonywać zbrodni. Przewiduje, że w społeczeństwie rosyjskim nie zginie pamięć o stalinowskich zbrodniach i represjach.

Działacz nie spodziewał się w momencie rozpoczęcia badań historycznych, że Stowarzyszenie Memoriał zostanie nazwane wrogiem ludu. Wyjaśnia, że w archiwach stowarzyszenia są przede wszystkim dokumenty dotyczące poszczególnych represjonowanych osób. - To są dziesiątki tysięcy akt, które można nazwać aktami osobowymi - mówi. Jest również duża kolekcja grafiki łagrowej oraz przedmioty zbierane w trakcie wypraw do miejsc represji. Gurianow zwraca uwagę na zagrożenie, że państwo będzie chciało przejąć archiwa i je zniszczyć.

Petycję w obronie "Memoriału" podpisało kilka tysięcy rosyjskich intelektualistów. List do rosyjskiej prokuratury z apelem o wycofanie wniosków o likwidację stowarzyszenia napisali wspólnie laureaci Pokojowej Nagrody Nobla Michaił Gorbaczow i Dmitrij Muratow.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Materiał: Maciej Jastrzębski

Gość: Aleksander Gurianow (fizyk z wykształcenia, historyk z zamiłowania i obowiązku, kierownik sekcji polskiej rosyjskiego "Memoriału", badacz zbrodni katyńskiej)

Data emisji: 23.11.2021 r. 

Godzina emisji: 7.43

ag


Familijna Jedynka
Familijna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.