Pełnomocnik rządu do spraw kształcenia ogólnego i nadzoru pedagogicznego był pytany o sytuację epidemiczną w szkołach. - Uczniowie są integralną częścią społeczeństwa i ogólna liczba zachorowań przekłada się na funkcjonowanie szkół - mówił.
Jak tłumaczył, Ministerstwo Edukacji i Nauki nie planuje na razie jakiegokolwiek zmieniania systemu. Podkreślił także, że jeśli w danym środowisku nie ma ognisk koronawirusa i uczniowie są zdrowi, to mogą stacjonarnie uczęszczać do szkół.
Dwutorowy system nauczania
Gość audycji nawiązał także do faktu, że dzieci w wieku 5-11 lat będą mogły być wkrótce w Polsce szczepione przeciwko COVID-19. - Dzieci zaszczepione - analogicznie jak osoby dorosłe - nie podlegają kwarantannie i tym samym nie podlegają jakimkolwiek reżimom związanym z izolacją - powiedział.
Dodał również, że w przypadku przejścia szkoły na naukę hybrydową - jeśli szkoła ma możliwości i nauczyciele są w stanie poświęcić uczniom odpowiednią ilość uwagi - to zaszczepione dzieci mogą uczęszczać do szkół stacjonarnie, a niezaszczepione mogą uczyć się zdalnie. - To jest model wzorcowy - podkreślił Tomasz Rzymkowski.
Jak zaznaczył, w przypadku tego dwutorowego systemu nauczania ministerstwo apeluje do dyrektorów o rozsądek i pewien wysiłek związany z przemodelowaniem funkcjonowania szkół. - To wszystko jest podyktowane dobrem uczniów - szkoła ma służyć przede wszystkim dzieciom, przekazywaniu wiedzy i wpajaniu wartości wychowawczych - wskazał gość.
Czytaj również:
Zachęcamy do wysłuchania całej audycji
Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Katarzyna Gójska
Gość: Tomasz Rzymkowski (Ministerstwo Edukacji i Nauki)
Data emisji: 29.11.2021
Godzina emisji: 7.15
ng
Nauka hybrydowa. Rzymkowski: jeśli szkoła ma możliwości, to zaszczepieni uczniowie mogą uczyć się stacjonarnie - Jedynka - polskieradio.pl