YouTube/PolskieRadio
80 lat temu powstała Armia Krajowa, największa organizacja konspiracyjna w okupowanej przez Niemców Europie. 14 lutego 1942 roku naczelny wódz generał Władysław Sikorski podpisał rozkaz zmieniający nazwę Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. W tym momencie powstała organizacja zrzeszająca kilkaset tysięcy członków w całym kraju, posiadająca własny wywiad, zdolna do produkcji własnej broni automatycznej, a nawet do działań odwetowych na terytorium Niemiec. Fenomen Armii Krajowej oraz jej skuteczności tkwił w pełnym poparciu polskiego społeczeństwa. Organizacja zrzeszała ludzi pochodzących z różnych klas społecznych oraz różnych zawodów, wszyscy jednak mieli wspólny cel, niepodległość Polski.
Odnosząc się do 80. rocznicy powstania Armii Krajowej, na antenie Programu 1 Polskiego Radia szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych powiedział, że "obserwując uroczystości, które miały miejsce wczoraj przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie w jednym miejscu stanęło 5 pokoleń Polaków, można by powiedzieć, że ta tradycja jest żywa". - Ona funkcjonuje w polskim społeczeństwie - zaznaczył Jan Józef Kasprzyk.
"Punkt odniesienia"
Ocenił, że "Armia Krajowa, Polskie Państwo Podziemne, etos walczących o niepodległą Rzeczpospolitą, jest punktem odniesienia dla przynajmniej znacznej grupy Polaków". - To niezwykle cieszy, biorąc pod uwagę fakt, że jednak w okresie zarówno zniewolenia komunistycznego, jak i również w czasie III RP czyniono wiele, aby nie tylko zapomnieć o dorobku Polskiego Państwa Podziemnego, o dorobku Armii Krajowej, ale go wręcz zohydzić czy wypaczyć - wskazał.
- To się na szczęście nie udało - podkreślił. - Młode pokolenie w dużej mierze odnalazło swój punkt odniesienia w tamtym pokoleniu, w pokoleniu żołnierzy niezłomnych, walczących od pierwszego dnia II wojny światowej na wszystkich frontach - powiedział.
Jak podkreślił, "nie ma chyba polskiej rodziny, która nie byłaby dotknięta pocałunkiem Armii Krajowej". - Czyli stycznością z tymi, którzy w Polskim Państwie Podziemnym funkcjonowali - powiedział. - Myślę, że to jest powód, dla którego ta tradycja jednak nie zginęła i jest żywa - dodał.
Więcej w nagraniu.
Audycja: Sygnały dnia
Prowadzący: Katarzyna Gójska
Gość: Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych
Data emisji: 14.02.2022
Godzina emisji: 8.15
jb
"Punkt odniesienia dla znacznej grupy Polaków". Jan Józef Kasprzyk o Armii Krajowej - Jedynka - polskieradio.pl