Orlen Paralympic Run 2022. "Zwycięzcą biegu jest każdy jego uczestnik"

Data publikacji: 07.10.2022 11:40
Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 12:14
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W 2. Orlen Paralympic Run 2022 udział może wziąć każdy bez względu na stopień sprawności
W 2. Orlen Paralympic Run 2022 udział może wziąć każdy bez względu na stopień sprawności, Autor - Giorgio Rossi/shutterstock
Przed nami 2. Orlen Paralympic Run. - Zwycięzcą w naszym biegu jest każdy, gdyż można go przebiec, przejść albo przejechać. Nie zależy nam na czasie, tylko na tym, żeby jak największa liczba osób wzięła w nim udział, i aby pokazać, że niepełnosprawność nie jest żadną wymówką - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Paulina Malinowska-Kowalczyk, sekretarz generalny Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.
  • W niedzielę (9.10) na terenie parku Kępa Potocka w Warszawie stanie miasteczko biegowe i dokładnie o godz. 10.00 rozpocznie się 2. Orlen Paralympic Run, którego patronem medialnym jest Polskie Radio.
  • Polski Komitet Paraolimpijski po raz drugi organizuje bieg, w którym udział może wziąć każdy niezależnie od stopnia sprawności.
  • Pierwszy bieg odbył się dokładnie rok temu i miał formę wirtualną.

Wydarzenie, które odbędzie się już w tę niedzielę, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Paulina Malinowska-Kowalczyk przyznaje nawet, że to zaskoczyło organizatorów.

- Okazało się, że w ciągu właściwie niespełna trzech dni z 500 miejsc, które zaplanowaliśmy na tegoroczną edycję, nie zostało już ani jedno. Ciągle otrzymujemy telefony i zapytania, czy można się jeszcze zapisać. To daje nam możliwość myślenia o przyszłości, aby za rok ten bieg był jeszcze większy - twierdzi Paulina Malinowska-Kowalczyk.

Gość Jedynki zachęca naszych słuchaczy do pojawienia się na miejscu i kibicowania. Można przyjść, zobaczyć, jak inni biegają, i po prostu poczuć atmosferę tego wydarzenia.

Nie będzie podium

Paulina Malinowska-Kowalczyk wyjaśnia, że podczas Orlen Paralympic Run 2022, organizatorzy nie planują ustawienia podium. - Z tego powodu, że zwycięzcą w naszym biegu jest każdy, gdyż można go przebiec, przejść albo przejechać. Nie zależy nam na czasie biegu, tylko na tym, żeby jak największa liczba osób bez względu na sprawność wzięła w nim udział i aby pokazać, że niepełnosprawność nie jest żadną wymówką, że każdy człowiek może uprawiać aktywność fizyczną, która daje siłę i wiarę w to, że można przenosić góry - tłumaczy.

Organizatorzy proponują dwa dystanse. - O godz. 10.00 ruszy bieg na 1 kilometr, a o godz. 11.00 na 5 kilometrów. Myślę, że dla wytrawnych biegaczy to jest taki spacerek, a dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną i bieganiem, to jest dystans, który gwarantuje zadowolenie. O to nam tak naprawdę chodzi - mówi.

Uczestnicy biegu otrzymają pakiety startowe wypełnione gadżetami od partnerów i sponsorów. Zaplanowany jest również specjalny konkurs, którego szczegóły poznamy w dniu biegu.

Kto wspiera Orlen Paralympic Run?

Biegowi towarzyszą wspaniali ambasadorzy. - Ambasadorem 2. Orlen Paralympic Run jest Robert Korzeniowski. On angażuje się w wiele naszych przedsięwzięć - informuje Paulina Malinowska-Kowalczyk.

- Ambasadorami są także fantastyczni paraolimpijczycy, jak Jagoda Kibil i Michał Kotkowski, którzy poprowadzą rozgrzewkę tuż przed biegiem. Naszym ambasadorem jest również Dariusz Wojda, który właśnie wraca z ultramaratonu przez Saharę i też towarzyszy różnym wydarzeniom organizowanym przez Polski Komitet Paraolimpijski - dodaje.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio.

POSŁUCHAJ

03:25

Orlen Paralympic Run 2022. "Zwycięzcą biegu jest każdy" (Jedynka/Sygnały dnia)

Czytaj także:

Audycja: "Sygnały dnia"

Rozmawiał: Wojciech Urban

Gość: Paulina Malinowska-Kowalczyk (sekretarz generalna Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego)

Data emisji: 7.10.2022

Godzina emisji: 8.39

DS/kor

Dzień dobry z Jedynką
Dzień dobry z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.