Rzucanie palenia
Nikotyna zawarta w papierosach jest szkodliwa, bowiem dostaje się do organizmu wraz z dymem tytoniowym, który pełen jest substancji rakotwórczych, np. tlenku węgla, substancji smoliste, fenoli i cyjanowodoru. Palenie papierosów wpływa na stan skóry i uzębienia, upośledza układ oddechowy, wpływa na rozwój chorób układu krwionośnego i trawiennego.
Jak mówi Magdalena Cedzyńska, kierownik Poradni Pomocy Palącym w Narodowym Instytucie Onkologii, to poważny nałóg z którym trudno zerwać. - Rzeczywiście rzucanie palenia nie jest proste, jak czasami mówią nasi pacjenci, to jedna z najtrudniejszych rzeczy, z którymi przyszło im się zmierzyć w życiu - podkreśla. - Nikotyna jest bardzo uzależniającą substancją i działa na ten sam ośrodek, na który działają narkotyki, czyli na ośrodek przyjemności - wyjaśnia.
- Niestety nierozerwalnie ze środkiem przyjemności działa ośrodek kary, wiec palacze palą nie po to, żeby poczuć się lepiej, tylko po to, żeby nie poczuć się gorzej bez papierosa - dodaje Magdalena Cedzyńska.
Więcej palących wśród kobiet
Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego aż 24 proc. Polaków deklaruje, że codziennie pali papierosy. Statystyki te dotyczą osób powyżej 15. roku życia. Najwięcej nałogowych palaczy znajduje się w przedziale wiekowym 40–59 lat w przypadku mężczyzn oraz 30–39 lat w przypadku kobiet.
Dr Paweł Koczkodaj z Narodowego Instytutu Onkologii przyznaje, że większy problem z paleniem papierosów mają kobiety. - Jeżeli spojrzymy na dane epidemiologiczne dotyczące raka płuca i jeśli chodzi o umieralność to jest to lustrzane odbicie tego co się działo w poprzednich latach, jeśli chodzi o częstość palenia. Wśród mężczyzn zauważamy spadek umieralności na raka płuca, a wśród kobiet następuje wzrost - tłumaczy.
Skorzystaj z pomocy specjalistów
Magdalena Cedzyńska zachęca do rzucenia palenia i skorzystania ze wsparcia specjalistów. - Telefoniczna Poradnia Wsparcia Palących działa przy Narodowym Instytucie Onkologii od wielu lat i jest to miejsce, gdzie można uzyskać informacje na temat rzucania palenia, a także uzyskać pomoc i wsparcie - mówi. - Pracują tam doświadczeni terapeuci oraz ci, którzy kształcą się w sposób ciągły.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Materiał: Klaudia Porębska
Data emisji: 23.11.2022 r.
Godzina emisji: 6.40
ans
Dym tytoniowy substancją rakotwórczą. Jak walczyć z nałogiem? - Jedynka - polskieradio.pl