Jelenie zaczęły zrzut poroża. "Cenne znalezisko nie tylko dla kolekcjonerów"

Data publikacji: 08.03.2023 12:39
Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 12:40
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Poroże jeleniowatych stanowią cenne znalezisko nie tylko wśród kolekcjonerów.
Poroże jeleniowatych stanowią cenne znalezisko nie tylko wśród kolekcjonerów. , Autor - Shutterstock/Szymon Bartosz
Rozpoczęła się coroczna wymiana poroża u jeleniowatych. Zrzuty te często wykorzystywane są nie tylko przez kolekcjonerów, ale również do wyrobów różnego rodzaju produktów, m.in. biżuterii czy mebli. 

Jeleniowate po wrześniowym rykowisku, zrzucają swoje poroże na przełomie lutego i marca. Proces zrzucania poroża jest związany ze zmianami zachodzącymi w tkance kostnej. Tworzą się jamy, które z czasem się powiększają, aż w końcu poroże się odłamuje. Po czterech miesiącach skóra zaczyna wysychać, a wtedy zwierzęta ścierają ją o krzewy i pnie drzew.

- Im starsze jelenie, tym mają większe poroże. Takie zwierzę jest bardziej umięśnione, donośnie ryczy. Inne samce gdy to widzą, dość realistycznie oceniają swoje szanse i stwierdzają, że nie będą startować do konkurencji - podkreśla dr nauk weterynaryjnych Jerzy Ziętek z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. 

Poroża u jeleniowatych występują tylko u samców. Wyjątkiem jest renifer, u którego poroże wyrasta również u samic oraz jelonek błotny, u którego poroże nie występuje. Poroże zrzucane i nakładane jest corocznie. - Jeżeli chodzi o gatunek hodowlany renifera, który w Polsce naturalnie nie występuje, to może również występować także u samic - mówi Aneta Sławińska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. 

Poroże dla kolekcjonerów i sprzedawców 

Jak podkreśla Andrzej Łacic przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ w Lublinie, część osób zbiera poroże hobbistycznie, a część wykorzystuje je w celach finansowych. - Wyrabiane są z nich różnego rodzaju okolicznościowe medale, wyrabiane sa guziki, a także są rękojeści przy nożach - wylicza. - Rzeźbione są nawet w formie kapliczek poświęconych św. Hubertowi. Ponadto z poroży są robione meble, więc zastosowań jest wiele - dodaje. 

Pozyskane może być jedynie pojedyncze poroże. - Jest ono traktowane jest tak jak fragment ściółki leśnej, czyli jeżeli znajdziemy takie pojedyncze poroże, to należy ono do znalazcy. Wyjątek to jest tzw. wieniec, czyli jeżeli znajdziemy poroże razem z czaszką, to wtedy o tym musimy poinformować administrację Lasów Państwowych lub najbliższe koło łowieckie - zwraca uwagę Aneta Sławińska. 


POSŁUCHAJ

03:28

Jelenie zaczęły zrzut poroża (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Materiał: Liliana Kaczmarczyk 

Data emisji: 8.03.2023

Godzina emisji: 6.41

ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.