Bezpieczeństwo nad wodą. Ratownik: wiele osób pływa w miejscach niewyznaczonych do kąpieli

Data publikacji: 28.06.2023 11:10
Ostatnia aktualizacja: 28.06.2023 11:33
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdego lata woda zabiera kolejne ofiary
Każdego lata woda zabiera kolejne ofiary, Autor - Afanasiev Andrii/shutterstock
Wakacje dopiero rozpoczęły się, a według policyjnych statystyk w czerwcu utonęły już 42 osoby. - Apeluję o to, żeby kąpać się na kąpieliskach strzeżonych. Tam, gdzie są ratownicy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Trembulak, instruktor WOPR.
  • Lato, zabawa i dobra pogoda sprawiają, że coraz więcej osób wyjeżdża odpocząć nad wodą. Pamiętajmy jednak jak ważne jest bezpieczeństwo nad wodą.
  • Nad morzem czy jeziorem nie jest trudno o tragedię. Tylko odpowiedzialne zachowanie może uratować nasze bądź czyjeś życie.
  • Instruktor WOPR podpowiada w Jedynce, jak powinniśmy zachowywać się, kiedy decydujemy się wejść do wody.

Marcin Trembulak jest ratownikiem wodnym. Na kąpielisku czuwa nad bezpieczeństwem innych od 9.00 do 19.00. - O godz. 8.30 przychodzimy, rozstawiamy sprzęt, przypływamy łódką i przygotowujemy nasze miejsce w taki sposób, aby było bezpieczne do kąpieli - opowiada o swoim dyżurze.

- To jest bardzo monotonna praca, powiedziałbym nawet, że trochę wpada w rutynę. Dlatego staramy się rotować. Jeden wchodzi na łódkę, drugi obserwuje lustro wody z brzegu. Wszystko po to, żeby nie zastygnąć na stanowisku - dodaje.

POSŁUCHAJ

05:48

Woda zabiera kolejne ofiary. Ratownik: wiele osób pływa w miejscach niewyznaczonych do kąpieli (Jedynka/Sygnały dnia)

Nie pływaj po alkoholu

W czerwcu na terenie Polski doszło do ponad 40 utonięć. Z czego wynika tak duża liczba tragedii?

- Z tego, że ludzie nie kąpią się w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie są ratownicy. Wiele osób, które tonie lub utonęło, korzystało z miejsc niewyznaczonych do kąpieli. W 85 proc. były to osoby pod wpływem alkoholu i różnych używek. Wtedy właśnie dochodzi do tragedii - tłumaczy Marcin Trembulak.

Ratownik kontynuuje: - Czasami też przeceniamy swoje umiejętności. Wydaje nam się, że brzeg jest o wiele bliżej, bo myślimy, że jest 50 czy 70 metrów i szybciutko przepłyniemy. Jednak jak się wejdzie do wody, to temperatura i zimna woda powodują, że ten brzeg nagle coraz bardziej się oddala. Do tego brawura, bo koledzy patrzą… Niestety nie zawsze udaje się przepłynąć.

Znaki i flagi nad wodą

Marcin Trembulak wyjaśnia, co oznacza znak przekreślonej osoby pływającej. - Jest to niewyznaczony obszar wodny, czyli taki, gdzie nie ma ratowników - mówi.

Ratownicy nie sięgają tam wzrokiem, przez co nie będą w stanie zareagować, jeżeli ktoś będzie potrzebował pomocy. - Dlatego apeluję o to, żeby kąpać się na kąpieliskach strzeżonych. Tam, gdzie są ratownicy - dopowiada.

Pamiętajmy także, że brak flagi oznacza, iż w pobliżu nie ma ratownika. Biała flaga daje nam sygnał, że możemy wejść do wody, natomiast czerwona, że kąpiel jest zabroniona.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 28.06.2023

Godzina emisji: 7.45

DS

Kulturalna Jedynka
Kulturalna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.