80. rocznica rzezi wołyńskiej. "Polska i Ukraina starają się zagoić bolesne rany"

Data publikacji: 11.07.2023 14:00
Ostatnia aktualizacja: 11.07.2023 16:39
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pomnik Rzezi Wołyńskiej, Warszawa
Pomnik Rzezi Wołyńskiej, Warszawa, Autor - PAP/Paweł Supernak
Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Święto obchodzone jest w rocznicę tak zwanej Krwawej Niedzieli. 11 lipca 1943 roku, był punktem kulminacyjnym rzezi wołyńskiej, masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów. 

Gesty pojednania ze strony Polski i Ukrainy 

W dobie agresji Rosji na Ukrainę, narody polski i ukraiński starają się zagoić dawne, bardzo bolesne rany. Chociaż ze strony ukraińskiej nie padło słowo przepraszam, to mamy sporo gestów pojednania. - Obecność prezydentów Polski i Ukrainy w Łucku, upamiętniająca ofiary rzezi wołyńskiej, to kolejny dobry gest - mówi Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej. 

Przedwczoraj (9 lipca) Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski wzięli udział w modlitwie ekumenicznej, którą poprzedziła msza w intencji tysięcy Polaków z Wołynia.

Adam Hlebowicz jest zdania, że w kwestii pojednania potrzebne są jednak konkretne kroki. - Słów w zakresie zbrodni ludobójstwa na Wołyniu i w Galicji Wschodniej padło już wiele, natomiast na pewno strona polska, przede wszystkim rodziny, które są ostatnie dzieci, to są wnukowie, to jest szeroko rozumiana opinia publiczna w Polsce. Oczekuję konkretnych kroków, czyli zgody na ekshumację i na godny pochówek tych ofiar, które uda się odnaleźć - przyznaje. - Mam świadomość, że to dzieło będzie bardzo trudne - dodaje. 

Prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka Małgorzata Gośniowska-Kola zaznacza, że pojednawcze gesty są ważne dla ostatnich żyjących świadków antypolskich pogromów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. - Mam też w pamięci jednak to, że dwa miesiące temu pochowaliśmy jednego ze świadków osób urodzonych w Hucie Pieniackiej, który zmarł i nie doczekał właśnie tego momentu. Myślę, że należy przyspieszać te działania - uważa. 


Czym jest zbrodnia wołyńska?

Historyk dr Damian Markowski z Instytutu Strat Wojennych uważa, że większość Ukraińców nie wie dokładnie, czym była zbrodnia wołyńska. Temat ten do niedawna nie był poruszany w trakcie lekcji historii oraz nie był obecny w debacie publicznej. Teraz, ze względu na zbliżenie Ukrainy z Zachodem, ta sytuacja będzie musiała ulec zmianie. - Jestem pewien co do tego, iż Ukraina tak czy inaczej będzie musiała mieć tą trudną kartę swojej historii. Tym bardziej jeżeli Ukraina, Mołdawia dołączy i to rodziny narodów europejskich w Unii Europejskiej - mówi. 

Centralne obchody upamiętniające bestialsko pomordowanych Polaków

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa objęte patronatem Prezydenta RP o godz. 11.00 zainaugurowała msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. W południe na Grobie Nieznanego Żołnierza przy Placu Piłsudskiego zostały złożone kwiaty.

O godz. 13.00 na Skwerze Wołyńskim przy Pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP, odbyła się modlitwa i apel pamięci. Wieńce zostały złożone także pod pomnikiem 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.


POSŁUCHAJ

02:54

80. rocznica rzezi wołyńskiej (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Czytaj również:

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Aleksander Ziemiańczyk 

Data emisji: 11.07.2023 r. 

Godzina emisji: 6.22

ans

Muzyczna Jedynka
Muzyczna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.