- Moja pasja zaczęła się od radioodbiornika z 1977 roku, który stał w pokoju mojej prababci. Długo koło niego chodziłem, gdyż wyglądał całkiem inaczej niż dzisiejsze odbiorniki - przyznaje Jakub Juskowiak. - Powiedziałem, że trzeba go włączyć, zobaczymy, czy jeszcze gra - opowiada.
- Garaże są zagospodarowane, samochód stoi pod blokiem. Zdarza się często, że oglądamy czarno-biały obraz na telewizorze. Jest to pasja, a my to zaakceptowaliśmy - zdradza mama Jakuba.
Pokaźna kolekcja
Kolekcja liczy ok. 100 sprzętów, a w jej zasobach znajdą się różne telewizory z okresu PRL. - Od telewizora Belweder do telewizorów przenośnych - mówi Jakub Juskowiak. - W kolekcji są również odbiorniki radiowe, łącznie z pierwszym wyprodukowanym po wojnie, czyli Pionierem U2 - podkreśla.
- Dzisiejsze płaskie telewizory nie mają takiej duszy, a gdy włączymy lampowy odbiornik, to czekając, aż on się nagrzeje, słyszymy impulsy odchylania poziomego, synchronizacji. Ponadto każdy telewizor ma piękną, lakierowaną skrzynkę, a dzisiaj mamy niestety tylko kawałek plastiku - mówi gość Jedynki.
Część swoich zbiorów użyczył także Bibliotece. Najstarsze radio, które obecnie znaleźć można w Czytelni Muzycznej, wyprodukowano w 1938 roku. Najprawdopodobniej 84 lata temu słuchano na nim dramatycznych informacji o wkroczeniu niemieckich wojsk na teren II RP.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadziły: Karolina Rożej i Katarzyna Gójska
Materiał: Jacek Marciniak
Data emisji: 6.11.2023
Godzina emisji: 6.47
ans
Polska elektronika z czasów PRL. Niecodzienna pasja młodego lesznianina - Jedynka - polskieradio.pl