W urzędach pracy zarejestrowanych jest ponad pół miliona osób, które nie ukończyły jeszcze 25 lat. Co trzecia z nich jest po studiach.
Zdaniem Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego winne tej sytuacji są uczelnie wyższe, które kształciły młodych ludzi w zawodach, na które nie ma zapotrzebowania. - Są to między innymi takie specjalizacje jak pedagogika, politologia, nawet dziennikarstwo – mówiła Kudrycka.
W opinii minister, źle przygotowywane były także programy studiów, które nie umożliwiały absolwentowi możliwości wykonywania innego zawodu, niż ten, w którym się kształcił.- Dlatego wprowadziliśmy program kierunków zamawianych, który ma zmienić strukturę kształcenia – stwierdziła minister.
Jak tłumaczyła, kierunki zamawiane są to takie kierunki, na które jest zapotrzebowanie pracodawców. Jej zdaniem to one pozwolą zmienić strukturę kształcenia.- Po raz pierwszy wśród kandydatów na uczelnie mamy najwięcej kandydatów na czelnie techniczne – argumentowała Barbara Kudrycka, która uznała to za wielki sukces.
(mb)
Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Barbara Kudrycka" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.
Sygnały Dnia" na antenie TVP HD codziennie (oprócz niedziel) dwukrotnie: o godz. 7.15 i o 8.15.
Kierunki zamawiane zwiększą szanse na zatrudnienie - Jedynka - polskieradio.pl