Czym jest bioróżnorodność i jaki ma wpływ na nasze życie?

Data publikacji: 22.05.2024 12:29
Ostatnia aktualizacja: 22.05.2024 16:43
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Dlaczego bioróżnorodność jest tak istotna?
Dlaczego bioróżnorodność jest tak istotna?, Autor - Stanislav Duben/Shutterstock
Dzień Różnorodności Biologicznej to dobra okazja, aby przyjrzeć się problemowi wymierania zwierząt. Specjaliści alarmują, że co roku dotyka to ok. 20 tys. gatunków.
  • Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej obchodzony jest corocznie 22 maja. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
  • W bieżącym roku temat obchodów brzmi: "Od porozumienia do działania. Odbudowa zasobów bioróżnorodności".

Czym jest bioróżnorodność?

Bioróżnorodność definiowana jest jako zróżnicowanie życia na Ziemi we wszystkich jego formach. Jest ona niezbędna dla dobrobytu człowieka, a składa się na nią również liczba gatunków. Tymczasem specjaliści alarmują, że co roku wymiera ich 20 tys. - Pamiętajmy, że tak do końca to my nawet nie wiemy, ile tych gatunków występuje na świecie - przypomina prof. Grzegorz Grzywaczewski. 

Dodaje, że opisanych jest od miliona do półtora miliona gatunków, jednak co najmniej drugie tyle (a wszystko wskazuje, że kilkakrotnie więcej) wciąż pozostaje nieuwzględnionych w opracowaniach. - Szacunki mówiące o gatunkach bezpowrotnie utraconych są oparte na badaniach naukowców, ale musimy pamiętać, że ta liczba może być jeszcze wyższa - zwraca uwagę w rozmowie z Danielem Wydrychem. 


POSŁUCHAJ

05:57

Jak odmieniać i zapisywać czasownik "wzmóc"?

 

Chrońmy zwierzęta

Zdaniem gościa "Sygnałów dnia" te liczby są istotne, ale dużo ważniejsze jest to, by o problemie mówić i edukować obywateli. - Zawsze zachęcam, żeby chronić zwierzęta, czy w ogóle organizmy żywe nawet z takiego "ludzkiego egoizmu". Jeszcze 20 lat temu nikt nie wyobrażałby sobie, że może pojawić się COVID. W przyszłości będą się pojawiały kolejne epidemie. A często antidotum na te potencjalne choroby będą organizmy zwierzęce, roślinne - tłumaczy prof. Grzywaczewski. 

YouTube/Centrum Nauki Kopernik

Które gatunki wyginęły bezpowrotnie?

Aktualnie mamy opisanych 10 739 gatunków ptaków. Spośród nich już 150 wyginęło bezpowrotnie. - To ptak dodo, to kaczka labradorska, której liczebność została zmniejszona ze względu na zachłanność człowieka na pióra puchowe. Wyginął również gołąb wędrowny, do pewnego momentu najliczniejszy ptak na świecie - wylicza gość "Sygnałów dnia". W Polsce przykładem wymarłego ssaka jest natomiast tur. 

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Daniel Wydrych 

Gość: prof. Grzegorz Grzywaczewski (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Wydział Biologii Środowiskowej, Katedra Zoologii i Ekologii Zwierząt)

Data emisji: 22.05.2024 r.

Godzina emisji: 8.46

kormp

Tylko szczerze
Tylko szczerze
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.