Relacja na bieżąco z sytuacji powodziowej na południu kraju cały czas na antenach Polskiego Radia. Przekazujemy także informacje minuta po minucie na naszej stronie polskieradio24.pl.
Wiceprezes Wód Polskich Mateusz Balcerowicz mówił w radiowej Jedynce, że cały czas obserwowany musi być stan wałów przeciwpowodziowych.
- Fala powodziowa na Odrze przechodzi przez Brzeg - powiedział, dodając, że wysoką wodę zatrzymał zbiornik retencyjny Racibórz.
Uratowane miejscowości od Raciborza do Wrocławia
- Zbiornik Racibórz pracuje prawidłowo, ratuje Wrocław i wszystkie miejscowości od Raciborza do Wrocławia, m.in. Kędzierzyn-Koźle i Opole - podkreślił gość audycji.
Przekazał, że zbiornik jest wypełniony w 57 proc. - to 105 mln metrów sześciennych wody. Swoje zadanie przyjęcia wody spełnił też polder Buków, ulokowany powyżej zbiornika.
- Wrocław musi cały czas patrzeć na wał przeciwpowodziowy i wszystkie urządzenia wodne, one mają prawo pod taką presją wody i takim ciśnieniem mieć momenty awarii, cały czas trzeba je monitorować. Najważniejsze, że fala powodziowa przechodzi przez Wrocław spokojnie - mówił Mateusz Balcerowicz.
Wyjaśnił, że korpusy wałów są z reguły ziemne, więc istnieje ryzyko przesiąków. - Nie każdy oznacza awarię, o tym trzeba wyraźnie powiedzieć mieszkańcom. Jeżeli widzimy takie momenty, to prosimy o zgłaszanie tych sytuacji do PGW Wody Polskie, straży pożarnej lub wojskowych, którzy również patrolują wały przeciwpowodziowe - zaapelował.
Inwestycje na terenach zalewowych
Wiceprezes Wód Polskich był także pytany o zgody na inwestycje na terenach zalewowych i związany z tą kwestią ubiegłoroczny raport NIK.
- Ostateczna decyzja należy do jednostki samorządu terytorialnego, ale Wody Polskie jako wyspecjalizowany organ administracji uczestniczą w wydawaniu tego typu decyzji. Takie decyzje powinny być wydawane, ale jedynie pod warunkami zabudowy, które ograniczą skutki powodzi. W większości przypadków są one określone, natomiast skala 90 proc. zgód jest zbyt wysoka - zaznaczył.
Wskazując, że tereny w pobliżu rzek są atrakcyjne dla inwestorów i samorządy decydują o ich sprzedaży, Balcerowicz podkreślił, że temat zgód dotyczy szerszych zagadnień. - To kwestia legislacyjna, związana z zagospodarowaniem przestrzennym. Trzeba zastanowić się, jak do tego podejść - mówił wiceprezes Wód Polskich.
Dokładny raport o sytuacji popowodziowej w kraju i o stratach Wód Polskich zostanie przedstawiony w ciągu dwóch tygodni od czasu zakończenia powodzi.
Czytaj także:
Audycja: Sygnały dnia
Prowadzi: Sylwia Białek
Gość: Mateusz Balcerowicz (wiceprezes Wód Polskich)
Data emisji: 20.09.2024
Godzina emisji: 07.15
pg/PR1/wmkor
Wiceprezes Wód Polskich: koniec powodzi będziemy mogli ogłosić najwcześniej za tydzień - Jedynka - polskieradio.pl