Paszporty "Polityki" 2024 przyznane. Sprawdź, co powiedzieli laureaci

Data publikacji: 15.01.2025 09:26
Ostatnia aktualizacja: 15.01.2025 10:16
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Uczestnicy 32. gali wręczenia Paszportów Polityki - nagród dla najlepiej zapowiadających się młodych twórców polskiej kultury.
Uczestnicy 32. gali wręczenia Paszportów Polityki - nagród dla najlepiej zapowiadających się młodych twórców polskiej kultury., Autor - PAP/Radek Pietruszka
Kamila Tarabura, Wojciech Grudziński, Jul Łyskawa, Monika Drożyńska, Gabriela Legun, Kuba Więcek i proukraińska organizacja North Atlantic Fella Organization to laureaci Paszportów Polityki przyznanych za rok 2024. Gala rozdania nagród odbyła się we wtorek 14 stycznia. 

Paszporty "Polityki" przyznane zostały już po raz 32. W tym roku rywalizowano w siedmiu kategoriach: Film, Scena, Książka, Sztuki wizualne, Muzyka poważna, Muzyka popularna i Kultura cyfrowa. Przyznano też dwie nagrody specjalne. Pierwszą z nich, za wyjątkowy wkład w rozwój polskiej kultury, otrzymał Marek Koterski. Paszport Czytelników został wręczony Sandrze Drzymalskiej. 

Między muzyką poważną, a popularną

Laureatką Paszportu "Polityki" w kategorii "Muzyka poważna" odebrała Gabriela Legun, polska sopranistka występująca na najważniejszych scenach operowych w kraju. - Muzyka jest poza granicami, ale myślę, że paszport jest potrzebny do podróży. Życie to jest podróż, a dla mnie podróż muzyczna i od kilku lat szczególnie przychylna. Myślę, że ta nagroda jest przepustką do dalszej podróży i mam nadzieję, że państwo będą mogli tego posłuchać w różnych teatrach - powiedziała w rozmowie z Martyną Podolską.

W kategorii "Muzyka popularna" doceniono Kubę Więcka, saksofonistę i kompozytora swobodnie poruszającego się w różnych muzycznych stylistykach. - Bardzo mnie cieszy ta kategoria. W końcu nie jazz. Hip-hop czy pop to gatunki dla mnie bardzo ważne. Fajnie, że mogę w nie wchodzić i wprowadzać własną zmianę, na której bardzo mi zależy - tłumaczy artysta. Dodaje jednocześnie, że z wieloma twórcami hip-hopowymi zaczął współpracować w pandemii, a dziś doświadczenia te przenosi na swoje międzygatunkowe produkcje. 

Stawiajmy na inkluzywność

W tym roku odświeżono nazwy i zakres niektórych kategorii. "Teatr" został zastąpiony przez "Scenę", a laureatem został tancerz i choreograf Wojciech Grudziński. - Ta kategoria stała się bardziej inkluzywna. Cieszę się, że znalazło się w niej miejsce dla takich dyscyplin, jak taniec i choreografia. One na tę autonomię po prostu zasługują - przekonywał w rozmowie z Martyną Podolską. 

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Daniel Wydrych 

Materiał: Martyna Podolska

Data emisji: 15.01.2025

Godzina emisji: 6.41

mg

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.