Festiwal "Śmierć unplugged" zaczyna się 15 marca. - Tradycyjnie w czasie Wielkiego Postu chcemy stawiać trudne pytania. W czasie postępu technologicznego, w czasie pędu, który zaczyna dominować nad naszym życiem, chcemy skoncentrować na tej kwestii - mówił w "Sygnałach dnia" Norbert Szczepański z Centrum Myśli Jana Pawła II.
Śmierć, o której muzycy opowiadać będą w trakcie festiwalu, to śmierć "odłączona od prądu". Opowiadać o niej będą różne gatunki muzyki, od tradycyjnych wiejskich pieśni, przez polskie pieśni pokutne i pogrzebowe z dorzecza Narwii, po średniowieczny dramat liturgiczny.
W repertuarze festiwalu znaleźć można m.in. interpretacje wierszy Tadeusza Różewicza z tomu "Matka odchodzi", dramat liturgiczny "Ludus Passionis” czy współczesne quasi-requiem "Lux Aeterna” Mortena Lauridsena. Wykonają je Schola Gregoriana "Clamaverunt Iusti”, Schola Teatru Węgajty, śpiewacy i śpiewaczki ze wsi Bandysie (Kurpie), a także Chór Centrum Myśli Jana Pawła II. Gościem specjalnym festiwalu będzie nestor muzyki dawnej, badacz i śpiewak – Marcel Peres. Pod jego kierunkiem grupa Ensamble Organum wystąpi 18 marca (w niedzielę) w kościele Wszystkich Świętych.
Plakat festiwalu
W tym roku Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało również specjalny projekt dla gimnazjalistów. Program "Labirynt - wybieraj dobrze" ma im pomóc przemyśleć swoje duże i małe decyzje. Na profilu projektu na Facebooku można o nich dyskutować, a także brać udział w różnego rodzaju konkursach z nagrodami. Do szkół trafią konspekty lekcji.
2 kwietnia gimnazjaliści będą mogli wziąć udział w grze miejskiej na na placu Piłsudskiego w Warszawie. - Ich zadaniem będzie "przetrwać rok w gimnazjum wadowickim u boku Karola Wojtyły", a na placu stanie wielki labirynt ze styropianu - zapowiadał Norbert Szczepański. Rocznica śmierci Jana Pawła II zakończy się tradycyjnym czuwaniem.
Jedynka, centrumjp2
Festiwal "Śmierć unplugged" - Jedynka - polskieradio.pl