"Lato z Radiem" w Kętach

Data publikacji: 28.07.2012 10:34
Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 11:51
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Rynek w Kętach
Rynek w Kętach, Autor - WikipediaCC/Janericloebe

POSŁUCHAJ

Tomasz Bąk i Józef Krawczyk w "Sygnałach dnia"

POSŁUCHAJ

Jerzy Chrząszcz w "Lecie z Radiem"

POSŁUCHAJ

Karina Zoń i Renata Bożek w "Lecie z Radiem"

POSŁUCHAJ

Leszek Żak w "Lecie z Radiem"

Kęty to średniowieczne miasteczko z ponad 700-letnią historią. Po raz pierwszy do miasta przyjechała radiowa Jedynka. Ale cała ziemia oświęcimska jest bardzo ciekawa.

Burmistrz gminy Kęty Tomasz Bąk mówi, że dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej można było odnowić rynek. Podkreśla, że zawsze Kęty były związane z aluminium. W gminie są dwie spółki, które produkują profile z aluminium. - W Baltic Arena są również profile z Kęt – mówi.

Starosta powiatu oświęcimskiego Józef Krawczyk podkreśla, że również w powiecie są wykorzystywane środki unijne. Ale nie tylko one. Jest państwowy program poprawy estetyki otoczenia Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, szwajcarski program pomaga w rewitalilzacji starorzeczy, dodatkowo gminy też pozyskują pieniądze na swoje programy. - Wiele gmin powiatu oświęcimskiego nastawiło się na rozwój turystyki podkreśla starosta.

"Lato
"Lato z radiem" w Kętach. Od prawej: Sława Bieńczycka, Tomasz Bąk, Józef Krawczyk i Roman Czejarek

Pszczoły, ryby i ptaki to są jedne z ciekawszych rzeczy na ziemi oświęcimskiej. - W Grojcu jest jeden z dwóch w Małopolsce skansenów pszczelarskich - zachwala Jerzy Chrząszcz, naczelnik wydziału Promocji Powiatu Oświęcimskiego. Skansen pszczelarski powstał w 2000 roku. Znajduje się w nim obecnie ok.70 starych uli,30 miodarek i inny drobny sprzęt pszczelarski.
Przyrodniczym symbolem powiatu oświęcimskiego jest ślepowron. Większość populacji tego ptaka w Polsce gniazduje właśnie na terenie powiatu. Ale ziemia oświęcimska szczyci się również karpiem zatorskim, który trafił na listę produktów regionalnych Unii Europejskiej i jego nazwa jest chroniona.  Karpie z Zatora i okolic od średniowiecza trafiały na stołu królewskie, dlatego maja też drugą nazwę - karp królewski.
Kęty kuszą również wieloma imprezami. - 8 grudnia zapraszamy na Festiwal Lodu - mówi Karina Zoń, dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju Gminy Kęty. Pomysł narodził się, kiedy rynek został oddany do użytku po rewitalizacji i trzeba go było ożywić. Zaś 21 października Jarmark Świętojański na cześć patrona miasta św. Jan Kanty Wtedy rynek zamienia się w obóz średniowieczny.
Renata Bożek z Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach precyzuje, że Jan Kanty urodził się w 1391 roku, był profesorem UJ i opiekunem żaków. Patronem miasta jest od ubiegłego roku. Ale Kęty szczycą się również osobami Antoniego Szczerbackiego, który skonstruował użytkowaną do dziś składaną drabinę strażacką i Antoniego Chawełki, znanego restauratora, który wymyślił piętrowe kanapki.

- Ziemia oświęcimska zamkami, pałacami i parkami stoi - zachwala  Leszek Żak, przewodnik beskidzki i PTTK. Opowiada o niektórych zabytkach regionu. O wszystkich mozna dowiedzieć się ze strony www.powiat.oswiecim.pl.

(ag)

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.