W Chorzowie, pod Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich, trwa II Kongres Obywatel Senior, czyli dwudniowa debata o sytuacji i problemach osób starszych.
- Nie tylko ja, ale i moi poprzednicy dobijali się o to, by działania wobec osób starszych były spójne, były obecne w różnych dziedzinach działania administracji państwowej. Szkoda, że wczoraj, o ile dopisał najwyższy szczebel decyzyjny: byli ministrowie, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka, wspaniale dopisali seniorzy, o tyle najtrudniej było z pracownikami administracji średniego szczebla, z ich obecnością - powiedziała prof. Irena Lipowicz (RPO). W "Sygnałach dnia" podkreśliła, że idea Kongresu wzięła się ze skarg obywateli, tym gorzej, że trudność stanowi współpraca z urzędnikami, którzy spotykają ich na co dzień.
Rzecznik Praw Obywatelskich jest przekonana, że trudna sytuacja osób starszych wynika z kilku źródeł. Historyczne przekonanie, że osoba oddana pod opiekę państwa pozbawiona jest swoich praw czy niska sprawność w posługiwaniu się komputerem jako brak ważnej kompetencji społecznej, to tylko niektóre z nich. - Widząc, że administracja pewnych problemów nie podejmuje, nasze biuro już podjęło pewne działania. Raport o przemocy wobec starszych kobiet jest gotowy, pracujemy nad raportem i zaleceniami dotyczącymi działań wobec starzejącego się społeczeństwa - powiedziała w rozmowie z Przemysławem Szubartowiczem.
Prof. Irena Lipowicz skomentowała także kwestię regulacji pracy osób starszych, zasiłków opiekuńczych, odwróconej hipoteki i popełnianych przez urzędników błędów. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!
"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!
(asz)
Rzecznik Praw Obywatelskich: seniorzy są dyskryminowani - Jedynka - polskieradio.pl