Zatrważąjące statystyki - coraz więcej dzieci ma nadciśnienie

Data publikacji: 28.09.2013 10:05
Ostatnia aktualizacja: 28.09.2013 14:40
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Badanie lekarskie
Badanie lekarskie, Autor - Glow Images/East News

POSŁUCHAJ

Prof. Grażyna Brzezińska-Rajszys: jak przekonać Polaków, żeby zaakceptowali zdrowy tryb życia? (Sygnały dnia/Jedynka)

Problem chorób serca narasta od lat, ale nie jest to tylko problem dorosłych. Coraz więcej dzieci i młodzieży cierpi na nadwagę, co powoduje wzrost ciśnienia tętniczego, a w konsekwencji choroby serca.

Wydawałoby się, że recepta na zdrowe serce jest prosta. Wystarczy zdrowo się odżywiać, zażywać ruchu i nie palić tytoniu. - Problem w tym, jak przekonać Polaków, żeby stało się to akceptowalnym nawykiem, żebyśmy o tym nie mówili, ale żeby osoby, które są adresatami zrozumiały, że to dla ich dobra - mówi profesor Grażyna Brzezińska-Rajszys, kardiolog z Centrum Zdrowia Dziecka.

Gość radiowej Jedynki przytacza przerażające dane, z których wynika, że wśród młodego pokolenia problem otyłości narasta, czego efektem jest nadciśnienie tętnicze wykrywane u coraz większej liczby dzieci w wieku powyżej 10 roku życia. - Wypadałoby coś z tym fantem zrobić - mówi pani profesor w "Sygnałach dnia". Jej zdaniem, taka akcja jak przypadający w niedzielę Światowy Dzień Serca to dobra okazja, aby zwrócić uwagę na ten problem, który nie jest tylko polskim kłopotem, ale całego rozwiniętego świata.

Prof. Grażyna Brzezińska-Rajszys podkreśla, że u dzieci największym problemem kardiologicznym są wady wrodzone. Ocenia, że opieka nad takimi pacjentami jest w Polsce bardzo dobra. Zwłaszcza, że te procedury są finansowane jako procedury wysokospecjalistyczne przez Ministerstwo Zdrowia. Natomiast jeśli chodzi o dorosłych, to sytuacja jest niedobra.

Rozmawiał Mariusz Syta.

(ag)

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.