Marek Nowakowski: dokumentalista etosu i folkloru dawnej Warszawy

Data publikacji: 22.05.2014 04:52
Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 15:38
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Pisarz Marek Nowakowski
Pisarz Marek Nowakowski , Autor - PAP/Andrzej Hrechorowicz

POSŁUCHAJ

Wspominamy Marka Nowakowskiego (Kultura w radiowej Jedynce)

Niektórzy nazywali go "najwarszawściejszym" z pisarzy. W piątek pożegnaliśmy Marka Nowakowskiego, twórcę opowiadań, których akcja działa się w świecie warszawskiego marginesu. - Opisywał folklor, wyraźne postawy natury moralnej i etos tamtejszej Warszawy - mówi Michał Komar, publicysta.

Marek Nowakowski przez całe swoje życie mieszkał w Warszawie i był z tym miastem zrośnięty. Odszedł w wieku 79 lat. - Pierwszy raz zobaczyłem go na Krakowskim Przedmieściu: miał doskonale ostrzyżoną na jeża głowę, szedł krokiem Henry'ego Fondy nieznacznie poruszając biodrami, prawie jak kowboj przed pojedynkiem, miał nienagannie zaprasowane spodnie oraz dopasowaną do nich marynarkę. Podziękował mi za życzliwą recenzję, którą napisałem o jego książce i poszliśmy na wódkę - wspomina Michał Komar. Jak dodaje, od tamtego czasu panowie spotykali się i zawsze prowadzili bardzo interesujące rozmowy, choć nie zawsze przyjazne, bo bywało, że nie zgadzali się ze sobą.

- On dbał nie tylko o treść, ale i o formę - wiedział, że treść najbardziej piękna i wzniosła podana w niechlujnej formie jest zaprzeczeniem i jej samozniszczeniem. I to, moim zdaniem, jest w jego literaturze - wyjaśnia publicysta.
Wpisywano go w różne nurty, choć żaden w pełni nie odzwierciedlał jego twórczości. - To, co jest w prozie Marka Nowakowskiego najbardziej cenne i co ja najbardziej lubię, to jest pytanie o życie bez celu, bo on nieświadomie doszedł do tego, o co pytali bitnicy w Stanach Zjednoczonych. Wszyscy się ścigamy do jakiegoś celu, niektórzy marzą o karierach, romansach, a co zrobić z takim życiem, które jest po prostu zwykłym życiem - mówi Michał Komar.
Do natchnienia prozą Marka Nowakowskiego przyznaje się pisarka Sylwia Chutnik. - Jego nazwisko wraz ze Stanisławem Grzesiukiem, Leopoldem Tyrmandem stawiam w jednym rzędzie inspiracji, pod które podłączam się w czasie pisania. To, co wydaje mi się ważne u Marka Nowakowskiego, to jego sentymentalne podejście do tematów Warszawy - opowiada Sylwia Chutnik.
Zmarłego parę dni temu pisarza Marka Nowakowskiego wspominali pisarze i publicyści: Sylwia Chutnik i Michał Komar. Posłuchaj całej rozmowy!
W audycji wykorzystano również archiwalne nagrania z samym Markiem Nowakowskim.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>
"Kulturę w Radiowej Jedynce" poprowadziła Magdalena Mikołajczuk.

sm/ag

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.