1 sierpnia minie 70 lat od momentu gdy w stolicy okupowanej Polski doszło do zbrojnego zrywu.
Jak wyglądała wówczas Warszawa, jak toczyły się walki - dzień po dniu - przez 63 dni przedstawia Kalendarium Powstania Warszawskiego. Cykl składa się z 66 odcinków - 63 dni powstania oraz 3 dni pokazujące sytuację w Warszawie po upadku powstania.
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny >>>
Każda z audycji rozpoczyna się i kończy charakterystycznym sygnałem - jinglem - audycje składają się ze wspomnień powstańców oraz z interpretacji wydarzeń przez historyków. Autorzy przy realizacji projektu korzystali także z materiałów archiwalnych Polskiego Radia, w audycjach jest na przykład głos generała Tadeusza "Bora" Komorowskiego - dowódcy Armii Krajowej, który podjął decyzję o wybuchu powstania. Dopełnieniem wartościowych wypowiedzi są efekty dźwiękowe: wybuchy, strzały, śpiewy, odgłosy walki, warkot silników samolotu.
Kalendarium Powstania Warszawskiego to projekt o wyjątkowej wartości edukacyjnej, dostosowany do młodego odbiorcy, zrealizowany z rozmachem, dynamicznie w "teledyskowej" formie. Jest to doskonały materiał pomocniczy dla nauczycieli historii.
Cykl miał swoją premierę na antenie radiowej Jedynki w 2009 roku czyli w 65. rocznicę wybuchu powstania. W tym roku Polskie Radio wydaje go na dwupłytowym albumie. Przedsięwzięcie zostało sfinansowany ze środków Fundacji PZU.
O pracy nad Kalendarium Powstania Warszawskiego z jego pomysłodawczynią i współautorką Edytą Poźniak, dziennikarką Informacyjnej Agencji Radiowej, porozmawia Joanna Sławińska. Zapraszamy do słuchania we wtorek 15 lipca o godz. 13.40.
(asz, pg)
Powstanie Warszawskie dzień po dniu - Jedynka - polskieradio.pl