Trzy szturmy na Uniwersytet Warszawski

Data publikacji: 03.09.2014 19:00
Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 11:50
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Uniwersytet Warszawski. Widok bramy głównej od strony Krakowskiego Przedmieścia. Zdjęcie z 1928 roku
Uniwersytet Warszawski. Widok bramy głównej od strony Krakowskiego Przedmieścia. Zdjęcie z 1928 roku, Autor - Narodowe Archiwum Cyfrowe/audiovis.nac.gov.pl
W czasie Powstania Warszawskiego, już od 1 sierpnia 1944 roku, walki toczyły się także o Uniwersytet Warszawski, gdzie stacjonowali Niemcy. Terenu broniły dwie kompanie piechoty i tak zwani ozdrowieńcy, czyli żołnierze niemieccy, którzy przechodzili tam rekonwalescencję.

Z historią powstańczą Uniwersytetu Warszawskiego szczególnie związana jest grupa bojowa "Krybar", która próbowała przejąć kontrolę nad uniwersyteckimi budynkami. W jej szeregach byli studenci i pracownicy uczelni.

Od 3 października 1944 do 16 stycznia 1945 niemieckie brygady specjalne burzyły dom po domu w stolicy, grabiąc wszystko co nadawało się do wywiezienia do Niemiec. Zniszczono większość budynków Uniwersytetu Warszawskiego. W audycji odtworzymy te wydarzenia  sprzed 70 lat.

O trzech  powstańczych szturmach na UW opowie dr Robert Gawkowski. Usłyszymy wspomnienia prof. Janusza Paszyńskiego, żołnierza zgrupowania "Krybar" (udostępnione radiowej Jedynce przez Dom Spotkań z Historią – Archiwum Historii Mówionej).

Do słuchania "Naukowego zawrotu głowy" w środę 3 września o godz. 21.37 zaprasza Dorota Truszczak.


W 2016 roku Uniwersytet Warszawski będzie obchodził 200. rocznicę utworzenia. Polskie Radio jest patronem medialnym obchodów.
(asz)

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.