Elektrownia jądrowa Cruas we Francji, Autor - Pixabay (Domena publiczna)
Podczas gdy na Stadionie Narodowym będą trwały ostatnie przygotowania do Pikniku Naukowego, na antenie również będziemy mówić o nauce!
Podczas audycji poruszymy następujące tematy:
- Zarządzanie i reakcje w sytuacji zagrożenia: jakie służby są zaangażowane, kto ocenia stan i stopień zagrożenia? O tym Mariusz Chmielewski z WAT.
- Czy reaktory jądrowe to przyszłość, czy też zagrożenie? O symulatorze reaktora jądrowego prezentowanym na Pikniku opowie Marek Kirejczyk z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
- Fałszerze dokumentów i papierów wartościowych, czyli jak policja ich wychwytuje, jakie są techniki sprawdzania oryginałów i jak bada sie dokumenty w podczerwieni. Gościem będzie sierżant sztabowy Marcin Lemieszek - biegły z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Stołecznej Policji.
- Metoda usta-usta, defibrylator i masaż - podstawy udzielania pierwszej pomocy. Czy ratowanej osobie można zaszkodzić? O tym Piotr Kucharczyk z Wojskowego Instytutu Medycznego.
- Czy wiesz, jak będziesz słyszeć za 40 lat? Jakie są granice słyszalności? O tym Dorota Mieczkowska z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.
- Do czego służy komora fumigacyjna? Co to jest zagrożenie mikrobiologiczne dla archiwisty? Opowie o tym Anna Włodarczyk – Setorek z IPN.
- Nowoczesne urządzenia pomagające chorym - aplikacje monitorujące sen i napady epilepsji oraz monitoring diabetyka. Gościem będzie Mariusz Chmielewski z Wydziału Cybernetyki WAT.
Jubileuszowy 20. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się 7 maja 2016 r. w godz. 11.00-20.00 na PGE Narodowym w Warszawie. Więcej informacji: pikniknaukowy.pl.