Chorzy na cukrzycę często zwracają uwagę na podudzia i stopy dopiero wtedy, gdy w tych obszarach ciała pojawiają się zmiany: obrzęk, zasinienia, owrzodzenie i rany. Diagnoza bywa prosta: stopa cukrzycowa a to zakażenie, owrzodzenie lub zniszczenie tkanek głębokich stopy.
Może być spowodowane uszkodzeniem nerwów obwodowych oraz naczyń stopy. Pojawiające się objawy to najczęściej: rana, owrzodzenie, obrzęk, bolesność, w zaawansowanym stadium objawy ogólne - gorączka, przyspieszone tętno, przyspieszony oddech. Nieleczone objawy cukrzycy wpływają niszcząco na duże i małe naczynia krwionośne.
Owrzodzenie (płytkie albo głębokie) zlokalizowane jest zwykle na części podeszwowej lub grzbietowej stopy. Najczęściej występuje pod główkami kości śródstopia, na grzbietach palców albo na pięcie. Stopa cukrzycowa jest pozbawiona czucia bólu i temperatury. Owrzodzeniu może towarzyszyć deformacja stopy.
W audycji powiemy, jak mając cukrzycę nie doprowadzić do stanu stopy cukrzycowej. Dowiemy się, jakie są rokowania dla chorego ze stopą cukrzycową i jaką rolę odgrywa rehabilitacja po zabiegu amputacji stopy.
Na audycję "Eureka" w czwartek (16.11) po godzinie 19.00 zaprasza Artur Wolski.
kh/kk
Cukrzyca. Uważaj na jedno z najcięższych powikłań - Jedynka - polskieradio.pl