Kaden rozpoczął pisanie utworu w 1921 roku. Powieść ukazywała się w odcinkach w "Kurierze Polskim". W wersji książkowej ukazała się 4 kwietnia 1923 roku, nakładem Towarzystwa Wydawniczego Ignis. Książkę wydano w 5200 egzemplarzach.
Akcja powieści rozgrywa się pomiędzy jesienią 1918 i jesienią 1919 roku. Do jej skonstruowania Kaden posłużył się rzeczywistymi wydarzeniami z pierwszych lat niepodległej Polski, m.in. obaleniem władzy austriackiej w Krakowie, zamachem Januszajtisa i sprawą Biura Prasowego Naczelnego Dowództwa. Jednak przedstawione w utworze wydarzenia odbiegają chronologią od ich rzeczywistych pierwowzorów.
Chociaż w utworze można rozpoznać rzeczywiste postacie ówczesnego życia politycznego, Kaden dokonał pomieszania faktów i fikcji tak, aby uniemożliwić pozwanie go za zniesławienie i dywersję ideologiczną. Tytułowy Generał Barcz najczęściej jest utożsamiany z Józefem Piłsudskim ze względu na sposób działania, poglądy i pełnione funkcje. Kaden twierdził jednak, że jest to postać fikcyjna, będąca jedynie symbolem. Aby uniknąć kojarzenia Barcza z Marszałkiem, dwukrotnie wymienia w powieści z nazwiska osobę Piłsudskiego. Również życie prywatne Barcza różni się znacząco od życia jego domniemanego pierwowzoru. Postać przypomina pod tym względem bardziej generała Kazimierza Sosnkowskiego.
Wybrane fragmenty powieści "Generał Barcz" w interpretacji Marka Walczewskiego będzie można usłyszeć od poniedziałku do piątku ok. godz. 21.45, a w niedziele o godz. 20.45. Nagranie pochodzi z 1968 roku.
ag
Juliusz Kaden-Bandrowski "Generał Barcz". Czyta Marek Walczewski - Jedynka - polskieradio.pl