Dlaczego miejsce pszczół w ekosystemie jest tak ważne? Ile kwiatów zapyla jedna pszczoła? Powiemy też o nowym trendzie, czyli ulach w mieście na dachach domów. Naszym gościem będzie Wiktor Jędrzejewski, pszczelarz, założyciel uli na dachu Teatru Studio.
Wcześniej wyruszymy w Polskę śladami polskich dębów. Który król odpoczywał pod słynnym Bartkiem, czy Chrobry jest najstarszym drzewem liściastym w Polsce, opowiemy historię słynnych dębów rogalińskich. O tych i innych dębowych ciekawostkach m.in. dębach papieskich opowie Paweł Zarzyński, leśnik.
W sobotę 9 maja zapraszamy na Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczna impreza na PGE Narodowym ma w haśle ruch pod wszelkimi względami - społecznymi, technicznymi lub kulturalnymi. W audycji będziemy mówili o ruchu w sztuce. Jak artyści przedstawiali ruch na przestrzeni dziejów? Przyjrzymy się reprodukcjom dzieł sztuki z różnych epok. Będą też warsztaty. Samodzielnie wykonamy dzieło sztuki w nurcie op-art oraz skonstruujemy własny mobil. Gość Maciej Marciniak z Muzeum Narodowego w Warszawie.
Do słuchania audycji z cyklu "Cztery pory roku" w piątek (8.05) w godzinach 9.00 - 12.00 zaprasza Sława Bieńczycka.
ag
Po co nam pszczoły? - Jedynka - polskieradio.pl